Yayınlanma:09 Temmuz 2020 07:42 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:38

Pamukkale Üniversitesi öğrencisi Ahmet Elgümüş @pauburada’yı etiketleyerek twitterda paylaşımda bulundu. Öğrencinin sesi olan PAÜ Burada, dört yıllık üniversite hayatının sonuna gelen, kaygılı, hüzünlü, hayal kırıklığı yaşayan, not ortalamasından dolayı yaşadığı haksızlığı ve adaletsizliği dile getiren Elgümüş’ün serzenişini gündemine aldı.

İşte o paylaşım…

-Dört yıllık üniversite hayatımızın sonuna geldik… Yeni mezun bir genç olarak soruyorum? Umutlanmamız, tebessüm etmemiz gereken zamanda hüzünlenmeyi, kaygılanmayı ne kadar hak ediyoruz?

-Dört yıllık maddi-manevi tahribat sonrası bile iş bulamama, emeklerimizin karşılığını alamama, hayallerimizi gerçekleştirememe kaygısı… Yeterince çok şey almıyor mu bizden? Ki daha üniversite çatısının dışına çıkma evresindeyken, yaşatılan hayal kırıklığı ne kadar doğru?

-4 yıllık lisans eğitimimi, bölüm ve seçmeli derslerim de dahil olmak üzere 3 yılda bitirebiliyorken, yani dönem içinde üstten dersler alarak –diğer arkadaşlarıma oranla ders yükümün fazla olmasına rağmen- derslerimi yüksek puanlarla verdim.

-Son sene ise ders yükümün az olmasından kaynaklı olarak, geçtiğim halde, sadece yükseltmek amaçlı aldığım dersler yüzünden dereceye giremedim. Neden?

-Çünkü hesaplamada hiç kimsenin bilmediği farklı algoritmalar söz konusuymuş. 4 yıl boyunca sisteme her girdiğimizde gördüğümüz not ortalaması ile üniversitedeki muhatap birimlerin gördükleri not ortalamaları farklı.

-Sebep? Algoritmik saçma hesaplamalar!!! Her dönem üstten ders almak ve kalmadığın halde sadece yükseltmek amaçlı aldığın dersler yüzünden sisteme, derecelendirmeye tabi olmamak ne kadar doğru? Ne kadar adaletli? Ne kadar etik? Ne kadar vicdani?

-Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum… listede yer alıp almamak gerçekten mühim değil. (Ki listede yer alan bütün arkadaşlarımı da tebrik ederim.) Yani en azından benim düşüncem bu yönde. Tekrardan aldığım derslerden dolayı da hiç pişman değilim, çünkü iyice pekiştirmiş oldum.

-Ve mutlaka bu bilgilerimi değerlendirebileceğim bir konumda da olabileceğimden eminim. Bu, sadece “üniversite okudum ben” demek için değil, gerçekten bilime, bilgiye olan inançla, ciddi bir emek sarf eden bütün arkadaşlarım için de geçerli.

-Asıl sorun, bilmediğimiz bu farklı algoritmik sistemle belirlenen hayali notların adaletsizliği? Yazmamdaki sebep ise, bizden öncede yaşanılan ve şu anda bizim yaşadığımız bu hayal kırıklığını, bizden sonraki arkadaşlarımızın yaşamaması…

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz