kemal-dascioglu

Yayınlanma:11 Aralık 2020 23:14 Güncelleme:06 Ağustos 2021 21:11

Geçirdiği ameliyat sonrası genç yaşta vefat eden Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kemal Daşcıoğlu’nun ismini yaşatmak için bir kitap yazıldı. “Dr. Kemal Daşcıoğlu’na Vefa Kitabı” adını taşıyan kitaba sosyal alanların hemen her branşından bilim insanları yazıları ile destek verdi.  

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Kemal Daşcıoğlu, 25 Ocak 2019’da geçirdiği kalp ameliyatı esnasında yaşamını yitirdi. Yaşamının 25 yılını bilim için harcayan Daşcıoğlu’nun adı vefatından kısa bir süre sonra bölüm kütüphanesi ve lisans-üstü dersliğe verildi. İsmini kalıcı olarak yaşatmak için bir araya gelen çalışma arkadaşları, bu kez bir armağan kitabı için harekete geçti. Türkiye’den 57 bilim insanının yazılarıyla destek verdiği “Dr. Kemal Daşcıoğlu’na Vefa Kitabı”, Daşcıoğlu’na adanmış farklı disiplinlerden bilimsel çalışmaları içeriyor.  

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mithat Aydın ve Prof. Dr. Süleyman İnan’ın editörlüğünde hazırlanan kitapta Araş. Gör. Dr. Kudret Aykırı ve Araş. Gör. Melek Öztürk görev aldı. Dr. Öğr. Üyesi Kemal Daşcıoğlu’nun özgeçmişi ve öğretim elemanlarının hakkındaki görüşleri ile başlayan kitap, bilim insanlarının “Eğitim Bilimleri ve Sosyal Bilgiler Eğitimi”, “Sosyal ve Beşeri Bilimler”, “Coğrafya”, “Sanat Tarihi”, “İdari Bilimler”, “Dil ve Edebiyat” alanlarında bilimsel yazılar ile son buluyor.

Kitabı dijital olarak http://depo.pegem.net/vefakitabi.pdf linkine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Prof. Dr. Mithat Aydın ve Prof. Dr. Süleyman İnan’ın kaleme aldığı önsöz:

ÖNSÖZ

Kemal Daşcıoğlu, hadi gel çay içelim derdi. Hemen her gördüğüne… Onun için çay, sohbetten öte bir şeydi. Neredeyse her şeye hep dertleşme ve hasbihal olarak yaklaştığının duyurusuydu o çay sözü. Arkadaş bir tavırla, dostluk ilişkilerinin samimiyeti içinde, bizzat bu bahanenin arkadaşlık kurmaya ve geliştirmeye faydasını dikkate alarak…

*

Onun ismini, önce bölüm kütüphanemize ve lisans-üstü dersliğimize verdik. Kemal Daşcıoğlu ismini yaşatmak, akademik hayatın harala gürelesinde bizi başka bir gerçeğe, gerçek hayata, akıp giden hayata döndürecekti. Dopdolu bir hayatın içine sığan arkadaşlığın, yardımlaşmanın, güleryüzün, selamlaşmanın iyiliğin kıymetini bilin dercesine. Yukarıda andığımız çay’ın yaptığı her çağrışımı yapıyordu, Kemal Daşcıoğlu ismi.

*

İsmini yaşatmak için kalıcı bir şey daha yapabilirdik. Ona ithaf edilecek bir armağan kitabı. Bir araya gelip bu fikri açtığımızda hemen herkesin gözü parlayıp yazı ile destek verme sözleri peşisıra geldi. Doğrusu böylesi bir ilgi bekliyorduk da… Planlamalar yapıldı, iş bölüşümü yapıldı, takvim çıkartıldı, ilgili resmi izinler çıkarıldı, gerekli yerlere duyuruldu. Yazı için özel haberleşmeler yaptık, rica ettik. Herkesin samimi niyetleri ve hisleri bize geçiyordu. Kitabın ismini en başta düşündüğümüz gibi “Vefa Kitabı” dedik. Çünkü Kemal Hocaya en çok bu kelime yakışıyordu ve nihayet bizim yapmaya çalıştığımız da buydu. Çok geçmeden sosyal alanların hemen her branşından yazılar geldi: Eğitim bilim yazıları, tarih, edebiyat coğrafya, felsefe, idari bilimler… Bu da, onun, farklı disiplinlerle olan temasını gösteriyordu.

*  

Bu süre içerisinde başta mensubu olduğu Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinin, bölümü Sosyal Bilgiler Eğitiminin özellikle akademik personelinin katkısı büyük oldu. Kitap için büyük emek sarf eden, bize her adımda yardımı olan bölüm elemanlarımız Araş. Gör. Dr. Kudret Aykırı ve Araş. Gör. Melek Öztürk ise özel teşekkürü hak ediyorlar. Yayınevimiz PEGEM Akademiye ve özellikle Servet Sarıkaya’ya böyle bir armağan kitabı çıkarırken gösterdikleri vefa da bizi memnun etti. Bu kitabı başta değerli eşi Prof.Dr.Ayşegül Daşcıoğlu’na ve sevgili oğlu Eren’e adıyoruz. Umarız bu kitap, Kemal Hocanın ruhunu yaşatır.

Mithat Aydın-Süleyman İnan Editörler

Kitabın arka kapağı

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz