Yayınlanma:21 Kasım 2021 15:32 Güncelleme:29 Kasım 2021 22:30

Pamukkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin kendine ait bir binası yok. Fakülte kurulduğu günden bugüne dersler İİBF’de veriliyor. Derslerde covid tedbirleri yok sayılırken, öğrenciler sınıfta yer bulamayınca ayakta ya da sınıf dışından derse katılıyor.

Pamukkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi 04.07.2016 tarih ve 2016/9007 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kuruldu. 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında ilk defa öğrenci aldı. Bu sene ilk mezunlarını verecek fakültenin kendine ait bir binası yok. Öğrenciler dört yıldır İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde derslere giriyor. Bu duruma bir çözüm bulunamazken, öğrenciler covid tedbirleri hiçe sayılarak kalabalık sınıflarda derslere giriyor, yer bulamayanlar ayakta ya da kapı dışından derslere katılıyor.  

“Hukuk Fakültesi öğrencileri ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir”

Whatsapp ihbar hattımıza gelen görüntüler üzerine bu konuyu gündeme getirme kararı aldık.  Fakültenin kendine ait bir binasının olmamasından dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını belirten Hukuk Fakültesi öğrencisi, “2016’da açılan fakültemizin halen bir binası olmadığı için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi içerisinde misafir olarak ders görmekteyiz. Önce uçaklı okulun olduğu yeri Hukuk Fakültesi yapacaklar gibi cevaplarla başlayan fakülte binası sorularımız pandemide de çözüm bulamamıştır. Mevcut durumda CİMER’e binamızın olmayışı ile ilgili şikayette bulundum. Üniversite “Fizibilite çalışmaları devam etmektedir gibi” basit ve baştan savma bir cevapla şikayetimi cevaplandırdı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasında Hukuk Fakültesi öğrencileri ikinci sınıf insan muamelesi görmektedir. Aynı saatlerde amfi salonları boşken bizleri 39 kişilik sınıflara sığdırmaya çalışarak hem pandemi kuralları ihlal edilmektedir hem de verimsiz bir eğitim dönemi geçmektedir” dedi.

“Pandemide 40 kişilik sınıfa 120 öğrenci giriyor”

İlk haftalardan öğrencilerin sınıfta yer bulamadıkları için derslere gelmediğini belirten Hukuk öğrencisi, dekanlığın yoklama alın tavsiyesi üzerine öğrenci sayısının arttığını kaydetti.120 kişilik sınıfların ders saatinde boş olduğunu ve hukuk öğrencilerine verilmediğini belirten mağdur öğrenci, şunları söyledi: “Biz 1. sınıftayken bize oraları veriyorlardı artık İİBF vermiyormuş. Birinci sınıfta zaten 80 kişiydik ve 100 kişilik sınıf veriyorlardı, sorun yoktu. İkinci sınıfta ‘Hukuk Başlangıcı’ dersini ayakta takip edenler oluyordu tepki gösteremeden pandemi oldu kapandık. Üçüncü sınıf zaten uzaktandı. Dördüncü sınıfların şu an mevcudu maksimum 60, onları 80 kişilik sınıfa veriyorlar. Asıl sorun 3. sınıf derslerimizde her ders 120 kişilik ve ısrarla 80 (pandemide 40) kişilik sınıflara koymaya çalışıyorlar. Boş sınıflar olmasına rağmen. Devam zorunluluğu yok cevabı kolaya kaçmak oluyor, bazı dersler devam etmeden geçmek imkansız.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz