Yayınlanma:15 Aralık 2021 23:48 Güncelleme:22 Aralık 2021 21:02

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Profesörü Çağatay Hilmi Öncel’in sosyal medyada paylaştığı yazısı kısa sürede büyük beğeni topladı.

Pamukkale Üniversitesi Dahili Tıp Bilimleri Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağatay Hilmi Öncel, sosyal medya hesabından doktor-hasta ilişkisi ile ilgili dikkat çeken bir paylaşım yaptı.

Denizli halkının yakından takip ettiği “Denizli Düşünce Kulübü” adlı sosyal medya hesabından paylaşılan ve kısa sürede yüzlerce beğeni ve yorum alan Öncel’in yazısı “Olması gereken doktor-hasta ilişkisini ne güzel anlatmış. Örnek olması dileğiyle…” ifadeleriyle paylaşıldı.

İşte o yazı:

“Dün 37 Yaşında bir erkek hasta geldi: iki beyin damarı tıkalı. 12 Yaşındaki kızıyla kontrole gelmiş. Kızının halini hatırını sordum. “Hocam kızımda da yüksek tansiyon var, tansiyonu 16-17 lere çıkıyor, kalp bölümüne geldik” dedi. Bazı hastalar maalesef bir aile dramını da içinde barındırıyor. Hatta bir çok hasta… Hekim olarak, sağlık sistemi olarak bunun ne kadar farkındayız? Bu insanlara ne kadar dokunabiliyoruz? Kendi adıma ben, böyle hastalara epey vakit ayırıyorum dertleşiyorum, empati yapıyorum. Teselli etmeye, moral vermeye çalışıyorum. Sağlık sisteminin ve doktorların atladığı ya da farkında olamadığı en önemli konu bu bence… 25 yıllık doktorum, bir akademisyen olarak genç doktorlara az-çok bir tavsiye verme konumundayım diye düşünüyorum: Büyük hekim Galen’in dediği gibi: “Güven ve umut ilaçlar kadar etkilidir” ben buna bir de ‘şefkati’ ilave ediyorum…”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz