Yayınlanma:29 Ocak 2022 17:05 Güncelleme:02 Şubat 2022 17:51

PAÜ Hastaneleri öğretim üyelerinin yapmış olduğu araştırma uluslararası prestijli bir dergi olan The American Journal of Dermatopathology dergisinin Ocak 2022 sayısında özgün araştırma makalesi olarak yayınlandı.

Prof. Dr. Selçuk Yüksel, Prof. Dr. Neşe Çallı Demirkan, Prof. Dr. Dolunay Gürses, Dr. Öğretim Üyesi Erdem Çomut ve Dr. Öğretim Üyesi Münevver Yılmaz tarafından yapılan çalışmada; Covid- 19 virüsünü alan çocuklarda daha sonra ortaya çıkan ve ölümcül sonuçlara kadar gidebilen MIS-C hastalığına dair önemli bulgular saptandı.

Çalışma arkadaşları adına konu ile ilgili açıklama yapan PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel şunları söyledi; Henüz tam olarak aydınlatılamamış MIS-C hastalığının tanı ve tedavisinde gerekli hazırlıkların önceden yapılmasında yol gösterici olabilecek önemli veriler elde ettik. Bu çalışma ile çocuklarda tanımlanan, ölümcül sonuçlanabilen MIS-C hastalığında cilt bulgularının hastalığın ciddiyeti konusunda ipucu verebildiğini gösterdik. Ayrıca bu virüsün vücutta sessiz halde bekleyen uçuk gibi diğer virüsleri de aktif hale getirebildiğini gözlemledik. Elde ettiğimiz sonuçlar Covid-19 virüsü ile ilişkili yeni hastalıkların anlaşılmasında çok yol gösterici olacaktır.

PAÜ Hastanesinde gerçekleştirilen bu çalışmanın böyle önemli bir uluslararası dergide yer almasından dolayı gurur duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Selçuk Yüksel katkı sağlayan tüm akademisyen arkadaşlarıma teşekkür ederek kendilerini kutluyorum dedi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz