Yayınlanma:17 Mayıs 2022 18:43 Güncelleme:24 Mayıs 2022 23:20

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkların Anabilim Dalı, Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı tarafından 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü kapsamında farkındalık etkinliği düzenlendi.

Etkinliğe Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Yılmaz Ay, Dr. Öğretim Üyesi Selin Yakarışık, asistan doktorlar, hemşireler, Tıp Fakültesi öğrencileri, sağlık çalışanları, hastalar ve hasta yakınları katıldı. 

Doç. Dr. Yılmaz Ay yaptığı konuşmada talaseminin kalıtsal bir hastalık olduğu, talasemi taşıyıcısı olan anne ve babanın çocuklarının dörtte birinde (%25 olasılıkla) talasemi hastası olabileceğini,  bu nedenle ülkemizde talasemi taşıyıcılığı olan bireylerin belirlenmesi için evlilik öncesi tarama programlarının yürütüldüğünü, tespit edilen taşıyıcılara genetik danışma verildiğini ve riskli ailelerde gebelik döneminde bazı incelemelerle (genetik testlerle) doğacak çocuğun hasta olup olmadığının tespit edilebileceğini anlattı. Ay, “Günümüzde talasemi hastalığının kesin tedavisi kök hücre naklidir. Uygun vericisi olmayan hastalar bile düzenli takip ve uygun tedavilerle normale yakın bir yaşam sürdürebilirler. Tedavilerinin temelini ayda bir kan nakli (eritrosit transfüzyonu) oluşturmaktadır. Kan ihtiyaçlarının karşılanması için toplumsal olarak yeterli sayıda gönüllü kan vericilerinin olması hayati önem taşımaktadır. Kan bağışının bu hastalar için önemi konusunda toplum bilgilendirmeli ve özendirilmelidir. Kalıtsal bir hastalık olan talasemi kök hücre nakli veya gen tedavisi yapılmadığı sürece hayat boyu devam eder. Hastalar bu hastalık ile mücadele ederken diğer yandan sosyal yaşama (eğitim, meslek vb) adapte olmaya çalışmaktadır. Tıbbi tedavi dışında hastalara sosyal ve psikolojik destek sağlanmalıdır” dedi.

PAÜ Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ise bu tür etkinlikler düzenleyerek ailelerimizi bilgilendiren, erken tanı ve tedaviye yardımcı olan, bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ederek farkındalığa dikkat çekti.

Etkinlik katılan hastalara küçük hediyeler dağıtılması ve fotoğraf çekilmesiyle son buldu.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz