Yayınlanma:29 Mayıs 2022 18:17 Güncelleme:04 Haziran 2022 11:59

PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Ionic Stone tarafından düzenlenen logo tasarım yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin, Ionic Stone firması için tasarladığı birbirinden güzel logolardan ilk üç tasarım, zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından belirlendi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile sektörün önde gelen firmalardan biri olan Ionic Stone firması, firmanın kurumsal vizyonunu yansıtmak amacıyla, Pamukkale Üniversitesi lisans ve önlisans öğrencilerinin katıldığı bir logo tasarım yarışması düzenledi. Öğrencilerin hazırladıkları 93 adet tasarım, seçici bir kurul tarafından değerlendirilirken, ilk üçe giren tasarımların sahipleri, düzenlenen tören ile ödüllendirildi.

PAÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin, Ionic Stone Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celil Kılınç, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Dr. Kılınç: “Böyle güzide bir kurumda, şirketimiz ile ilgili bir çalışmanın yapılıyor olmasından heyecan ve gurur duyuyoruz”

Tören, açılış konuşmaları ile başladı. “Böyle güzide bir eğitim kurumunda, şirketimiz ile ilgili bir çalışmanın yapılıyor olmasından heyecan, haz ve gurur duyuyorum.” diyerek sözlerine başlayan Ionic Stone Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celil Kılınç, yarışmanın düzenlenmesinde katkısı olan başta Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan olmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar, Dekan Prof. Dr. Murat Zengin ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerine ayrıca yarışmaya katılan öğrencilere teşekkürlerini iletti. Dr. Kılıç, sözlerinin devamında üniversite-sanayi iş birliğinin, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş hayatında karşılaşabileceği zorluklarla baş edebilmesi konusundaki önemine değindi.

Törende konuşma yapan Dekan Yardımcısı ve aynı zamanda yarışmanın jüri başkanlığını üstlenen Doç. Dr. Işıl Uçman Altınışık yarışma sürecinden kısaca bahsederken, yarışmaya 93 başvurunun olduğunu, ilk üçe giren tasarımların ise ön değerlendirme sonucunda belirlenen 17 tasarım arasından, jüri üyesi öğretim üyeleri tarafından yapılan puanlama ile belirlendiğini söyledi. Doç. Dr. Altınışık, öğrencilerin üniversite-sanayi iş birliği adına bu tür bir çalışma içinde yer almasının memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Törende konuşma yapan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin, “Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın her konuşmasında dile getirdiği gibi Denizli ile bütünleşmiş üniversite ve üniversite-sanayi iş birliğinin geliştirilmesine yönelik verdiği önem hepimizce bilinmektedir. Özellikle, bu süreçlerde öğrencilerimizin de aktif olarak rol almalarının gerektiği, sektörü, sektör temsilcilerini, üretim aşamalarını öğrenmelerinin gerekliliğini bizlere çok kez söylemiştir. Bugün gerçekleştirdiğimiz logo tasarım yarışması da üniversite sanayi iş birliği adına atılan adımlardan bir tanesidir.” dedi.  

Rektör Kutluhan: “Her yarışma eksiklerin görülmesi için bir fırsattır”

Konuşmasında, Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin, mimarlık sektöründe yer alan firmalarla yakın bir diyalog kurmalarını istediğini ifade eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Mimarlar Odası ile gerçekleştirdikleri temaslar sonucunda, bu konuya onların da sıcak baktığını belirtti. Rektör Prof. Dr. Kutluhan sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Üniversite-sanayi iş birliğinin bir öğrenci tarafı bir de Ar-Ge’ye yönelik akademik çalışmalar tarafı var. Çünkü, misyonumuz ‘Üreten Üniversite’ vizyonumuz da ‘Üniversite Hayatın Rehberidir’. Yani, Şehirde herhangi bir problem var ve bu sorun Üniversite’ye danışılmıyor ise ya şehir Üniversite’yi tanımıyor ya da Üniversite kendini tanıtamamış oluyor. Bizler, bu misyon ve vizyon ile hareket ediyoruz. Ödül demek, yarışma demek. Yarışma demek üniversite demek. Hayatımız hep yarışmalar ile geçiyor. Yarışmanın mutlaka kazananları var ancak en önemlisi yarışmaların bir tecrübesi var. Her yarışmada eksiklerini görüp tamamlayabiliyor.”

Sözlerinin devamında, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin yaptığı çalışmaları takdirle karşıladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Kutluhan: “Fakültemiz, gerçekten Üniversitemiz için her şeyi yapmıştır. En önemli yaptığı şey de yine bu gençlerimize aittir. İstiklal Marşı Yılı ile ilgili çalışmalarımızı henüz Sayın Cumhurbaşkanımıza tanıtma fırsatımız olmadı. İstiklal Marşı yılımızda Mimarlık Fakültesi öğrencileri, İstiklal Marşı’nın yazıldığı soyut mekanları tasvir eden sergileri ile bir çığır açtılar. O çığır, daha sonra kitaplaştı, tören oldu ve en sonunda anıtlaştı. Bu eserin sahibi Mimarlık ve Tasarım Fakültemizdir. Mimarlık Fakültemizin ara yerlerde olmasını istemiyoruz. İnşallah Fakültemizin inşaatının temelini atmak bizlere nasip olur. Töreni düzenleyenlere ve bu yarışmaya vesile olan Celil Bey’e teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın açılış konuşmasının ardından, PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Ionic Stone tarafından, üniversite-sanayi iş birliği kapsamında eğitim-öğretim-üretim faaliyetleri ve kurumsal kimlik oluşumlarını desteklemek, öğrencilere ders dışı tasarım deneyimi sunmak amacıyla gerçekleştirilen logo tasarım yarışmasının ödüllerinin dağıtılmasına geçildi. İlk olarak Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Ionic Stone Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Celil Kılınç’a teşekkür belgesi ile ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu Bildirileri’ kitabını takdim etti. Jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda birinciliği elde eden öğrenciler; Sinem Turan ve Şebnem Peker, ikinci Alp Emre Çelik ve üçüncüler; Elif Gamze Aktürk, Hatice Durgun ve Selin Tutku Aslan’a belge ve hediyelerini, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Dr. Celil Kılınç ile birlikte takdim etti.

Tören, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ve Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Zengin tarafından, jüri başkanı Doç. Dr. Işıl Uçman Altınışık ile jüri üyeleri; Dr. Öğr. Üyesi Gözde Kan Ülkü, Dr. Öğr. Üyesi Sinem Özdede, Arş. Gör. Dr. Ümit Bayırlı, Arş. Gör. Dr. Aysun Aygün Oğur, Öğr. Gör. İ. Fazıl Akın, Öğr. Gör. Ecehan Kıvılcım Sözgen ve Doç. Dr. Burak Altınışık’a teşekkür belgelerinin takdimi ile devam etti.

Belge ve hediyelerin takdiminin ardından tören, günün anısına hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz