Yayınlanma:18 Ağustos 2022 02:42 Güncelleme:04 Eylül 2022 13:17

Kendisini yasal olmayan bir şekilde genel müdür atayarak maaşa bağlayan, bununla da kalmayıp bir genel müdür yardımcısı ve danışmanı da aynı hukuksuzluk silsilesi içerisinde göreve getirerek PAÜ TEKNOKENT’i 800 bin liradan fazla zarara uğrattığı müfettişler tarafından tespit edilen Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) Eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan ve Ali Turhan için PAÜ TEKNOKENT A.Ş yönetiminden, suç duyurusunda bulunulması kararı çıktı.

ŞİFRE HABER ORTAYA ÇIKARMIŞTI…

haber devam ic 1
WhatsApp Image 2020 07 11 at 11.28.15

PAÜ’nün rektörü olarak görev yaptığı süreçte, yasal statü gereği Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı TEKNOKENT A.Ş’ye, yasal olmadığı halde kendisini genel müdür olarak atayan Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın bu hukuksuzluğunu ilk kez Şifre Haber ortaya çıkarmıştı.

Şifre Haber tarafından ‘Kendisini hem amir hem memur yaptı’ başlıklı haberden sonra da hız kesmeyen eski rektör Hüseyin Bağ, yine usulsüz bir şekilde üniversite hocalarından Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan’ı genel müdür yardımcısı, Ali Turhan’ı da danışmanı olarak atayarak, maaşa bağlamayı ihmal etmedi.

REKTÖRE İTİRAZ EDEN ODA BAŞKANLARI, YÖNETİMDEN ÇEKİLMİŞTİ…

PAÜ TEKNOKENT’İ, yasaların gerektirdiği gibi yönetmeyen Prof. Dr. Bağ’a, şirket yönetim kurulunda bulunan Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve DTB Başkanı İbrahim Tefenlili tepki göstererek, toplantılara katılmama kararı almışlardı.

WhatsApp Image 2022 08 17 at 19.45.27 1

MÜFETTİŞLER DEVREYE GİRDİ…

Şifre Haber’in art arda yaptığı haberler, Türkiye gündemine de yansıyınca hem Sayıştay hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişleri harekete geçti.

ikilii

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişlerinin, PAÜ TEKNOKENT’te yaptıkları teftiş sonucunda, PAÜ eski Rektörü Hüseyin Bağ’ın hem kendisini hem Genel Müdür Yardımcısı olarak atadığı Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan’ı hem de danışmanı olarak görevlendirdiği Ali Turhan’ı, yasal olmayan bir şekilde maaşa bağlaması nedeniyle şirketi 800 bin lirayı aşkın zarara uğrattığını belirledi.

MÜFETTİŞLER, YÖNETİM KURULUNU ADRES GÖSTERDİ…

WhatsApp Image 2022 08 17 at 19.45.27 6

Bakanlık müfettişlerinin, PAÜ TEKNOKENT A.Ş’de belirledikleri usulsüzlüklerin ve bunların sonucu ortaya çıkan harcamaların 800 bin lirayı aştığı iddia edilirken, eski Rektör Hüseyin Bağ ve diğer yöneticilerden kaynaklı zararların, ‘ödenmemesi gereken bir maaşın ödenmesi nedeniyle bahse konu hususun şirket zararı olarak değerlendirilebileceği, söz konusu hususta zararın tazminine ilişkin genel hükümlere göre dava vb. süreçlerin başlatılmasında, takdirin Pamukkale Teknokent Yönetim Kurulunda olduğu, bu konudaki değerlendirme ve işlemlerin Pamukkale Teknokent Anonim Şirketince yapılması gerektiği yönünde adres gösterildiği bildirildi.

BU VEBALE ORTAK OLMAYIN, BİTİRİN ARTIK…

WhatsApp Image 2022 08 17 at 19.45.27 4

Öte yandan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı müfettişleri tarafından hazırlanan ‘Teftiş Raporu’nun Pamukkale Teknokent Yönetici Anonim Şirketi Yönetim Kurulu’na iletildiği, TEKNOKENT’in uğratıldığı zararının tanzimi için de, yönetim kurulu tarafından konunun öncelikli olarak yargıya taşınması, ayrıca YÖK’e ve bakanlığa da durumun iletilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen, uzunca bir süre yeni rektör Ahmet Kutluhan tarafından yönetim kurulu toplantıya çağrılmadığı için, suç duyurusunda bulunma sürecinde ciddi bir gecikme yaşanmaya başlanmış, Şifre Haber ise konuyu bir kez daha gündeme taşıyıp oda başkanlarına ‘Bu vebale ortak olmayın, bitirin artık’ manşetleri atarak, gereğinin yapılması için kamuoyu oluşturmaya devam etmişti.

NİHAYET KARAR ALINDI…

Bütün bu gelişmelerden sonra Rektör Ahmet Kutluhan, TEKNOKENT Genel Kurulu ve Yönetim Kurulu’nu önceki gün toplantıya çağırdı.

Eski Rektör Bağ dönemiyle ilgili olarak hazırlanan müfettiş raporlarını görüşen PAÜ TEKNOKENT Genel Kurulu, gerekli suç duyurusu ve mahkeme sürecinin başlatılması için Yönetim Kurulu’na tam yetki verdi.

WhatsApp Image 2022 08 17 at 19.45.28 1

Aynı gün, konuyu değerlendiren TEKNOKENT A.Ş Yönetim Kurulu tarafından :

Şirket sözleşmesinde hüküm bulunmamasına rağmen, eski rektör ve TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağ’ın, gayri resmi bir şekilde kendisini genel müdür atayarak, maaşa bağladığı…

Kendisinin yasal bir dayanağı olmamasına rağmen, Üniversite Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. İlhan Küçükkaplan’ı Genel Müdür Yardımcısı, Ali Turhan adındaki bir kişiyi de danışmanı olarak atayıp maaş ödediği…

Usulsüz olarak maaşlarını almaya devam ederken, SGK prim borçlarını ödemedikleri için, faiz işletilerek şirketin zarara uğratıldığını…

Şirketi devrederken, kıymetli evrakların devrinin ya yapılmadığı, yapılanların ise usulsüz yapıldığı…

Konunun şirket avukatları tarafından değerlendirilerek, yasal olmadığı halde şirketten ödenen maaşların ve tespit edilen ve edilecek olan diğer şirket zararlarının tahsili için hukuki sürecin başlatılmasına ve görev suçları nedeniyle de Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz