cinsellik hurafe

Yayınlanma:04 Eylül 2022 13:16 Güncelleme:14 Eylül 2022 20:46

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Öğrencileri Birliği, 4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü nedeniyle yaptığı paylaşımda, her türlü yönelime saygı duyarak, insanların cinsel sağlık konusunda aydınlanması ve hurafelerden uzaklaşılması gerektiğini vurguluyor.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği, 4 Eylül Dünya Cinsel Sağlık Günü için Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı ekibi tarafından hazırlanan bilgilendirici bir paylaşımda bulundu.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Öğrencileri Birliği’nin resmi instagram hesabından yapılan paylaşımda cinsellik hakkında, cinsel sağlığın korunması ve genital bölge hijyeniyle ilgili uyarılarda bulunuldu.

Cinsel sağlık ve cinsel haklar sağlıklı yaşamın temelidir” başlıklı yapılan bilgilendirme sunusunda şu ifadelere yer verildi.

“Dünya Cinsel Sağlık Birliği (WAS-WORLD association for sexual Healty) tarafından 4 Eylül olarak belirlenen “Dünya Cinsel Sağlık Günü” herhangi bir ayrım yapmaksızın, her türlü yönelime saygı duyarak, insanları cinsel sağlık konusunda aydınlatmayı ve hurafelerden uzaklaşarak salt bilgiye ulaştırmayı artırmaktır.

Her türlü önyargı ve ayrımcılıktan arınmış bir yaklaşım içinde cinsel haklar ve cinsel sağlık konularının tartışılması toplumun cinselliğe olan tabulaşmış bakış açısının değişmesini sağlayacaktır. Bugünün amacı cinsel sağlık konusunda farkındalığı artırmaktır.

Biz de cinsel sağlığımızı korumak, farkındalığımızı artırmak için neler yapabiliriz bakalım:

-Güvenli Cinsellik

-Cinsel Birliktelikte Korunma

-Düzenli Olarak Doktor Kontrolüne Gitme (Cinsel olarak aktifseniz mutlaka yılda en az bir kere kontrole gidilip smear ve kültür testi yapılmalı)

Genital Bölge Hijyeni

Umumi tuvalet gibi enfeksiyon aktarımı yüksek olan ortamlardan uzak durmalı, HPV gibi cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara karşı önlem alınmalı. Örneğin HPV aşısı olunmalı.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz