Yayınlanma:09 Eylül 2022 18:35 Güncelleme:29 Eylül 2022 22:30

Pamukkale Teknokent’in ASLITEKS ile birlikte gerçekleştirdiği Eşit yarınlar için değişim-respect” sosyal etki projesi altın madalya ile ödüllendirildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Denizli Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yer alan tekstil firması ASLITEKS ile gerçekleştirilen üniversite-sanayi iş birliği kapsamında, proje yürütücüsü PAÜ KASUAM (Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Doç. Dr. Zeynep Meral Tanrıöğen danışmanlığında geliştirilen ve fabrikadaki çalışanların yaratıcı düşünme ve konuşma eğitimi aldıktan sonra geliştirdikleri düşünceleri kitlelerle paylaştıkları “Eşit yarınlar için değişim-respect” sosyal etki projesi altın madalya ile ödüllendirildi.

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Zeynep Meral Tanrıöğen danışmanlığında geliştirilen, fabrikadaki çalışanların yaratıcı düşünme ve konuşma eğitimi aldıktan sonra geliştirdikleri düşünceleri kitlelerle paylaştıkları “Eşit Yarınlar İçin Değişim-Respect” Sosyal Etki Projesi hem Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından INTERTEK bağımsız denetimi ile verilen “İşte Eşit Kadın Sertifikası”nı almış olup hem de dünyanın en iyi işverenlerinin ve insan kaynakları uygulamalarının ödüllendirildiği 19. Uluslararası The Stevie Awards Uluslararası İş Ödülleri’nde (IBA)  “Yılın Düşünce Liderliği Kampanyası” kategorisinde altın madalya kazandı. Kazananlar, dünya çapında üç yüzden fazla profesyonelin ortalama puanlarına göre iki aydan fazla süren değerlendirme sonucunda belirlendi. Ödül 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Londra Park Lane’de düzenlenecek galada takdim edilecek.

Doç. Dr. Tanrıöğen projenin jüri üyelerini etkileme nedenleri, gördüğü ilgi ve başarıları için şunları söyledi: “ASLITEKS, bu iş birliği ile “Respect-Eşit Yarınlar İçin Değişim” Projesini başlatarak bir ilke imza atmıştır. Geliştirdikleri düşünceleri çalışanlarına, Üniversite yerleşkesinde yer alan Devlet Tiyatroları Sahnesi’ndeki bin kişilik salonda sunma imkânı yakalamıştır. Bölgede, Pamukkale Teknokent üzerinden, üniversite-sanayi iş birliği gerçekleştirerek çalışanlarını düşünce liderine dönüştürmek amacıyla yaratıcı düşünme, konuşma eğitimleri düzenleyip sahneye çıkmaları için organizasyon yapan ve basında yer almasını sağlayan emsal gösterilebilecek başka bir tekstil ya da farklı alanlarda hizmet veren fabrika, proje bulunmamaktadır. Pamukkale TEKNOKENT, sanayi bölgesi ve ilgili diğer tüm kuruluşlar için bölgede işletmenin attığı adım ilk, tek ve örnek oluşturucu niteliktedir. Proje aynı zamanda işletmenin geçmiş çalışmaları ile karşılaştırıldığında da benzersizdir. Geçmişte çalışanlar aldıkları bir eğitimden sonra kendi geliştirdikleri fikirleri başkalarına ilham vermek için sunma imkânı yakalamamıştır.”

Dr. Tanrıöğen projenin değeri ve çalışanlar üzerindeki etkisine ilişkin ise şunları söyledi: “Haksızlık ve adaletsizliklerden kendilerini kurtarması için bir kahraman bekleyen 3’üncü dünya ülkeleri ve geleneksel toplumlar için Türkiye’de Denizli OSB’de dört yüz çalışanı olan bir işletmede aslında kahramanın kendileri olduğunu, değişimin yerelden başlayacağını, üstünden astına, en kıdemlisinden en deneyimsizine düşüncenin önündeki perdeyi kaldırmaya ve kendilerini düşünce liderlerine dönüştürmeye fırsat verdiği için bu proje son derece değerli görülmüştür. İşletmedeki çalışanlar, gelecek yıllarda yaratıcı düşünme ve konuşma eğitimlerine katılmak, sahneye çıkmak için şimdiden motivasyon kaynağına dönüşmüş olup beklemeksizin düşünce geliştirmeye başladıklarını ifade etmişlerdir. Liderler etkileyen, takip edilen ve motive eden kişilerdir. Sahnede iş arkadaşlarını izleyen çalışanların onların yaptıklarının aynısını yapmak istiyor olmaları sahne alanların etkileyen, takip edilen ve motive eden olduklarını gösteren önemli bir kanıttır.”

Konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktaran Pamukkale Üniversitesi Rektörü ve Pamukkale Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise şunları kaydetti: “Üreten Üniversitemiz Pamukkale Üniversitesi ve Pamukkale Teknokent, göreve geldiğim ilk zamandan bu yana, üniversite-sanayi iş birliği düsturumuz ile üretmeye hızla devam etmektedir. Pamukkale Teknokent ile üniversitemizin öğretim üyesi Z. Meral Tanrıöğen hocamızın danışmanlığında Denizli’mizin tekstil devlerinden biri olan Aslıteks firması ile yürütülen iş birliğimizin bu altın madalya ile takdir edilmesi, bizleri son derece gururlandırmış olup mutlu etmiştir. Başta İlimiz, Üniversitemiz ve tüm ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen Aslıteks firması yöneticileri ve yetkililerine, Teknokent yönetimimize ve yönetimine, proje yürütücüsü Hocamıza ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını umuyorum.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz