hayırsever bağışını geri istedi

Yayınlanma:24 Eylül 2022 14:12 Güncelleme:05 Ekim 2022 21:12

Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde yapılacak olan Anestezi Yoğun Bakım ünitesi için 2015 yılında 500 bin lira şartlı bağışta bulunan iş insanı Halil İbrahim Palazca, paranın amacı dışında kullanıldığını öne sürerek 7 yıl sonra parasını geri istedi. Palazca, “Şartlı bağış yapmıştım. Tesadüfen paranın döner sermayeye aktarıldığını öğrendim. Doyurucu bir cevap alamadım. Suç duyurusunda bulundum” diye konuştu. Öte yandan PAÜ’den ise karşı açıklama geldi. Sosyal medya adresinden bir paylaşım yapan PAÜ yetkilileri, iş insanının yaptığı bağışın yerine getirildiğini duyurdu.

Denizli’de iş insanı Halil İbrahim Palazca, 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’ne yapılacak olan Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde kullanılmak üzere 500 bin lira bağışta bulundu. Yapılan protokolde Palazca’nın adı yeni yapılan birime verilecekti. Fakat yapılan protokole şart koyan Palazca, bağışının yalnızca bu birimin harcamalarında kullanılmasını istedi. Üzerinden 7 yıl geçtikten sonra bir restoranda iki hastane çalışanının konuşmalarına tanık olan Palazca, paranın hastanenin döner sermaye işletmesinde kullanıldığını öğrendi.

Protokol

‘DİLEKÇEYLE BAŞVURDU, PARASINI SORDU’

Geçtiğimiz ay Pamukkale Üniversitesi rektörlüğüne dilekçe ile müracaat eden Palazca; “Öğrendiğime göre bağışımın 350 bin lirası döner sermaye işletmesi hesabına ödenmiştir. Bu paranın nasıl ve ne amaçlı kullanıldığı konusunda tarafıma bilgi verilmemiştir. Bu hesaba ödenen 350 bin liranın açılacak olan yoğun bakım ünitesinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılmadığını öğrendim. Bu nedenle bağışımdan dönmekte, protokol tarihinden itibaren denkleştirici adalet ilkesi gereği yapılacak hesaplama ile tarafıma geri ödenmesini talep ederim” ifadelerini kullandı.

İş insanı Halil İbrahim Palazcı’nın ilk verdiği dilekçe

‘TIBBİ CİHAZ ALDIK DEDİLER AMA’

Palazca’nın dilekçesine 5 Eylül’de yanıt veren PAÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi bağışla 4 kalem tıbbi cihaz alındığını bu cihazların 435 bin lira tuttuğunu kaydetti. Yanıttan tatmin olmayan Palazca hem rektörlük hem de uygulama merkezine yazdığı dilekçelerde; “Kalan 64 bin lirayı ne yaptınız. Aldığınız cihazların neler olduğu belirtilmiyor. Faturalar ibra edilmiyor. Bu cihazların benim yaptığım bağışla alındığını gösterir belge yok. Belgeleyin yoksa bağıştan vazgeçtiğimi ve bağışımın iadesini talep ediyorum” diyerek başvuruda bulundu.

Hastane tarafından Halil İbrahim Palazca’ya verilen cevap

‘BAĞIŞ YAPTIM, BENİ ÜZDÜLER’

Bugüne kadar pek çok bağışta bulunduğunu belirten Palazca yaptığı açıklamada; “Ben hayır için bağışta bulundum. Üniversiteye ilk kez faydamız olsun istedik. Bu nedenle ihtiyaç olan ünite için şartlı bağış yaptım. Bağışımı döner sermayeye aktarmış ve kullanmışlar. Canımı sıkan bu oldu. Yine de olan bitenden haberdar değildim. Tesadüfen öğrendim. Bağışı yoğun bakım ünitesi yapacağız diye aldılar. 150 bin lirası normal kullanılıyor kalanı döner sermayeye aktarılmış. Mahkemeye verdim. Suç duyurusunda bulundum. Amacına uygun kullanmıyorsanız paramı geri verin” ifadelerini kullandı.

İş insanı Halil İbrahim Palazcı’nın bağışın iade talebi dilekçesi

PAÜ BAĞIŞIN YERİNE GETİRİLDİĞİNİ DUYURDU

Öte yandan PAÜ’den ise karşı açıklama geldi. Sosyal medya adresinden bir paylaşım yapan PAÜ yetkilileri, iş insanının yaptığı bağışın yerine getirildiğini duyurularak şöyle denildi:

“2015’te Pamukkale Üniversitesi Hastanesine bağışta bulunan Sn. Halil İbrahim Palazca’nın o tarihte yoğun bakım ünitesine adı verilmiştir. Kendisine tekrar teşekkür ederiz. Bağış, yerini bulmuştur.”

Üniversiteden kamuoyuna detaylı bir açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

Saygıdeğer bağışçımız Halil İbrahim Palazca tarafından 2015 yılında Hastanemize 500.000 TL bağış yapıldığı ve bu bağışın yerinde kullanılmadığı noktasında yanıltıcı ve mesnetsiz bilgilerin sosyal medyada kamu ile paylaşıldığı görülmüştür.

Şunu rahatlıkla ifade edebiliriz ki Hastanemize geçmişte olsun, şu anda olsun, gelecekte olsun yapılmış, yapılan ve yapılacak her bağış maksadı kapsamında kullanılmış ve kullanılacaktır. Bu bağışların hiçbiri amacı dışında kullanılamaz. Ayrıca tüm kanun ve yönetmelikler buna engeldir. Yöneticilerimiz, bağış konusunda hassas ve özenli olduğu gibi tüm Yasa ve Yönetmelikler de bağışın istismarının önünde engeldir!

Bağış, bir emanettir. Bu emaneti yerine getirmek de bizim aslî görevimizdir. Bağışçımız Sayın Halil İbrahim Palazca’nın da bildiği üzere, kendisi ile yapılan protokol gereği ile 350.000 TL Hastane döner sermayesine; 150.000 TL Bilim Merkezi Derneği hesaplarına aktarılmıştır. Bu durum yapılan protokolden de anlaşılmaktadır. Hastanemiz bağış karşılığında, bağıştan daha fazla olmak üzere, 435.000 TL ile yoğun bakım ünitesi cihazları için harcama yapmış ve bağışçımızın ismini protokol gereği yoğun bakım ünitesinin tabelasına yazmıştır. Dolayısıyla Hastanemiz ile yapılan protokolün gereği ne ise harfi harfine yerine getirilmiştir. Bu konuda en ufak bir şüphe yoktur!

Ancak Hastanemiz ile hiçbir ilgisi bulunmayan Bilim Merkezi Derneğine yatırılmış olan 150.000 TL’den Pamukkale Üniversitesi Hastanesi asla sorumlu tutulamaz! Çünkü bu derneğin ve hesaplarının Kurum ile hiçbir ilişkisi yoktur!

Bağış gibi hassas, değerli ve ulvi bir konuda Yüce Türk adaletinin kurallarına sonuna kadar bağlı olduğumuzu bildirmek isteriz.

Üniversite hastanemize bağış yapan Sayın Halil İbrahim Palazca’ya ve tüm saygıdeğer bağışçılarımıza tekrardan teşekkür ediyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur. Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz