zolan var ama yok

Yayınlanma:11 Ekim 2022 22:05 Güncelleme:11 Ekim 2022 22:12

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte belediyelerin üniversite öğrencilerine verdiği yemek, barınma ve nakdi destek haberlerini duyuyorsunuzdur.

Kısa süren bir araştırma sonunda belediyelerin medyaya yansıyan desteklerini inceledim. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden ‘Kampüs Öğrenci Lokantası’, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden 75 bin öğrenciye geri ödemesiz 4 bin 500 lira burs, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 10 bin üniversite öğrencisine ayda 400 lira maddi destek ile çorba ve yemek dağıtımı, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden kız öğrenci yurdu ve erkek öğrenci konukevi, Çankaya ve Kuşadası belediyelerinden ücretsiz akşam yemeği, Tepebaşı Belediyesi’nden ücretsiz yemek hizmeti, Selçuklu Belediyesi’nden bin ile bin 500 lira arası eğitim desteği, Çanakkale Belediyesi’nden ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine öğrenim yardımı, Yenimahalle Belediyesi’nden yurtlara yerleşemeyen 60 öğrenciye yurt, Gemlik Belediyesi’nden 72 öğrenciye ücretsiz yurt, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden çorba ikramı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden barınma sorunu yaşayan öğrenciler için yurt ve burs imkanı bunlardan sadece bir kaç tanesi. Hangi belediye hangi partidenmiş mevzusuna girmeyeceğim.

Sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne baktım.

Kent konseyi aracılığıyla üniversiteye ait öğrenci topluluklarının sosyal ve kültürel organizasyonlarına destek vermek, öğrenci kayıtlarında garaj ile kampüs arası ücretsiz ulaşım sağlamak, okul açıldığında otobüs kartı işlemleri için stant açmak dışında öğrencilere barınma, yemek ve nakdi desteği yok.

Lise ve dengi okullara nakdi yardım yapıyor ancak üniversite öğrencisine maddi desteği yok. Bireysel yardımlardan bahsetmiyorum, lise öğrencilerine yapılan öğrenci yardımı gibi bir girişimi olmamış. Büyükşehir belediyesinin üniversite öğrencilerini kapsayan büyük çaplı bir burs girişimi neden yok?

Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu için ne yapılmış? Neden bugüne kadar bir yurt ya da konukevi projesi düşünülmemiş. KYK’nın yetmediği dönemlerde öğrencilerin mağduriyeti giderilmemiş. 30. yılını kutlayan Pamukkale Üniversitesi bunu hak etmiyor mu?

Mesela neden bir günden bir güne üniversite öğrencilerine ücretsiz çorba, öğle yemeği, akşam yemeği vermek hiç akla gelmemiş. Bizden sizden ayrımı yapmadan sadece öğrenci oldukları için bir kap yemek neden verilmemiş?

Kısacası, Denizli Büyükşehir Belediyesi üniversitedeki etkinliklerde var ama öğrenciye dokunan temel sıkıntıların hiç birinde yok. Var ama yok!

Hayat şartlarının gittikçe zorlaştığı bu zamanlarda üniversite öğrencilerine kucak açın. Geleceğimiz olan gençlere sahip çıkın. Bu zor zamanlarda destek olun ki geleceğe umutla baksınlar. Yarınlara umut olsunlar.

Denizli Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Pamukkale ve Merkezefendi belediyeleri üniversite öğrencilerine destek için bir araya gelmeli ve projeler üretmelidir.

Denizli Valiliği öncülüğünde bu adım vakit kaybedilmeden atılmalıdır. Genç bir vali olan Ali Fuat Atik, üniversite öğrencileri için Türkiye’ye örnek olacak böyle bir hareketin öncüsü olmalıdır.

Otobüsler dökülüyor!

Geçen gün @pauburada twitter hesabımıza bir mesaj geldi. Mesaj şu: Belediye otobüsleri resmen dökülüyor. Her gün arıza, yaşanan gecikmeler ve aşırı kalabalık. Eğitim öğretim başlamadan önce neden bakımını yapmadınız, neden takviye otobüs almadınız, halka bu zulmü neden yaşatıyorsunuz sayın Osman Zolan.” 

Başka söze gerek var mı?

6.5kTakipçi

4 YORUMLAR

  1. Bu şehrin ulaşım sorununu cozemediler gittiler. Adalet çakmak tarafından PAÜ tarafına dolmuş hattı vermediler. Metro veya raylı sistem yapmadılar. 20 yılı geçim belediye akp de. Bunuda cozemezlerse yazıklar olsun.

    • 5 sene boyunca Adalet PAÜ arasında gittim geldim otobüs ile, çektiğim rezilliklerin sorumlularina hakkımı helal etmiyorum. Bir tane dolmuş yok… Önceden sadece 34 numara vardı onda da hep yaşlı ve liseliler olurdu, tıklım tıklım rezillik kepazelik içinde giderdim. Kaç defa belediyeye gidip derdimi anlattım insan yerine koyan olmadı. Tek istediğim sabahları tek yerine iki otobüs ardı ardına kalkmasiydi. Bir büyükşehir düşünün; otobüs dolu diye öğrenci sınavına geç kalıyor! Sabah 8 deki ders için yola 6.30 da çıkardım yine geç kalırlardı. Sabahları hiçbir zaman oturamadim hep ayakta gittim. Şoförler sığır, anlayışsiz, sinirli basbelasi tipler olurdu. Sakın gitmelerini söyledigimizde hemen otobüsü durdurup kavgaya gelirlerdi… Hey gidi boşa giden zamanlarım hey… Bu yüzden aldığınız vergiler, yapmadığınız hizmetlerin karşılıgi hep haram zıkkım olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz