Yayınlanma:14 Şubat 2023 14:27 Güncelleme:02 Haziran 2024 08:40

Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin uzaktan eğitim ile ilgili mesajlarını bir araya getirdik.

Öğrencilerin PAÜ Burada’ya gönderdiği mesajlar şöyle:

Pandemi sürecinde neredeyse 2 yıl uzaktan eğitim gören paü ögrencileri olarak en azından mezuniyet senemizde yüzyüze eğitim imkanı istiyoruz bu verilen kararla eğitimin değerinin kalmadığını ve hem esnafımıza hem de bütün vatandaşlarımıza büyük maddi manevi zararlara sebep olacağını savunuyoruz gereğinin yapılmasını arz ediyoruz.

Mesajı Gönderen: İngiliz Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi


Öncellikle depremde hayatını kaybeden halklarımızın yıldızlar yoldaşı olsun.
Uzaktan eğitim kararı tamamen yanlış bir karar, pandemi döneminde uzaktan eğitimde öğrencilerin internet sorunu yaşadığını gördük, deprem bölgelerindeki öğrencilerinde aynı şekilde zorlanacağını düşünürsek bu karar tamamen yanlış.
Her öğrencinin elinde telefon, tablet, bilgisayar yok, ayrıca pandemi döneminde aynı şekilde uzaktan eğitimde cinsiyetçi, homofobik, tacizci hocaların kadın öğrencileri gizlice taciz ettiğini de gördük.
Kyk yurtları yerine halkımızı doğayı katledip yerine diktikleri otellere, pansiyonlara, konaklama tesislerine yerleştirsinler.


Uzaktan eğitim öğrencilerin gerek psikolojik olarak gerek verim açısından hiç iyi gelmemektedir. Eğitim yüz yüze olsun . Hiç değilse 1 ay sonra yüz yüze eğitim başlasın.

Mesajı Gönderen: Fen Bilgisi Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi


3. sınıf hemşirelik öğrencilerindenim. Eğitimin online olmasından çoğunluk hemşirelik öğrencileri olarak gerçekten rahatsızız, çünkü bu dönem çok önemli stajlarımız ve derslerimiz vardı. Hepimizin temennisi yüz yüze eğitime katılabilmek.

Mesajı Gönderen: Hemşirelik 3. sınıf öğrencisi


Online eğitimin hiç bir faydasının olmadığını biliyoruz bu karardan vazgeçilmesini en azından hibrit sisteme geçilmesini istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Mustafa Ecevit / Makina Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi


Biz öğrenciler olarak asıl istediğimiz hakkımız olan eğitimi kimseyi mağdur etmeden istiyoruz. Deprem bölgesinden arkadaşlarımız geliyor onların psiko-sosyal açıdan daha hızlı iyileşmeleri ve kendini toparlamaları için yüz yüze eğitim şarttır.

Mesajı Gönderen: Mustafa Kıvılcım / Hukuk 1. sınıf öğrencisi


Öğrenciler olarak hibrit eğitim istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Yönetim Bilişim Sistemleri 2. sınıf öğrencisi


Ben son sınıf öğremcisiyim ve bu dönem staj görmem gerekiyor. Denizli’nin kız ve erkek kyk kapasitesi oldukça geniş,hem depremzede ailelere kucak açmaya hem de bizlere barınma imkanı sağlamaya yeterli olduğu kanaatindeyim. Tıp fakülteleri gibi son sınıf staj görmesi gereken öğrencilerin de istisnaya dahil olmasını istiyorum.

Mesajı Gönderen: Kübra Erim / İlahiyat 4. sınıf öğrencisi


Uzaktan eğitimin zararlarını gördük tekrardan okulumuzdan uzak kalmak istemiyoruz sözleşmelerimiz kontratlarımız var lütfen bazı üniversiteler gibi hibrit olsun bari…

Mesajı Gönderen: İşletme 3. sınıf öğrencisi


Ülke olarak geçtiğimiz bu zorlu günlerde bir de eğitimimiz elimizden alınmasın,online derslerin ne kadar verimsiz olduğunu daha öncede yaşadık gördük, en azından hibrit sisteme geçip isteyenin yüz yüze okulda ders görmesini istiyoruz okul yönetimimiz lütfen bu konuyla ilgilenebilir mi?


Bu dönem cerrahi ve iç hastalıkları dersimiz var ve online olması imkansız bu yüzden hemşirelik fakültesi 2. ve 3. sınıfların açılmasını uygulamalı derslerimize devam edilmesini istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Hemşirelik 2. sınıf öğrencisi


Öğrenciler olarak uzaktan eğitim istemiyoruz. Buna bir çözüm bulunmalı, hibrit sisteme de razıyız. Online eğitimden asla verim alamıyoruz. Buna bir çözüm bulunmalı.

Mesajı Gönderen: Büşra Batbağ / İngiliz Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisi


Uzaktan eğitim hem bizim hem depremzede öğrenciler için zararlı olucak. Ben birinci sınıf sağlık okuyorum fakat hem lisedeki uzaktan eğitime geçiş hem üniversitedeki uzaktan eğitime geçiş bizi çok bilinçsiz yaptı ve ileride bunun zararlarını göreceğiz lütfen en azından bazı sağlık program bölümlerinde de yüz yüze eğitim sağlasın.


Bizim uygulamalı birçok dersimiz var. Ayrıca öğretmenlik okuyan arkadaşlarımız da bilir ki bizler eğitim derslerimizi online yaparak kalıcı hale getiremeyiz. Hocalarımız rehberliğinde eğitim görmeliyiz .


Ben inşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. 1. sınıfı online eğitimle tamamladım ve gerçekten okuldan kopuk bir şekilde tamamladım. O dönemde kopyalar havada uçuştu yardım grupları vb. Ben bu dönem de hiç bir şey öğrenmeden geçirmek istemiyorum. Hadi bunu geçtim ben 1 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştım dönem başında bu benim mağduriyetimi kim karşılayacak. Birini memnun edip birini mağdur edemezsin yönetemiyorlarsa istifa edebilirler, devlet adamlığı ciddiyet ister sokak ağzıyla konuşmaz azıcık adam olsunlar bunu istiyorum.

Mesajı Gönderen: Bünyamin Öztürk / İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi


2 ay sonra herkes normal hayatına döndüğünde sanatçılar konserlere başladığında festivalller şenlikler vs. Sadece bizim hayatımız durmuş olacak. Bunu söylemek bencillik değil gerçektir. Kocaman ülkede üniversiteleri kapatmanın hiçbir mantığı yoktur.

Mesajı Gönderen: Atlas Sayar / Mekatronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi


Okul yalnızca eğitim öğretim yuvası değildir. Okul tamamlayıcıdır. Büyük depremlerden hem 10 ilde bulunan hem de kalan illerde bulunan tüm öğrenciler madden, manen, fizyolojik ve psikolojik olarak etkilendi. Üniversitelerin yüz yüze eğitim olması etkilenen tüm öğrenciler için normale dönüşün simgesi olacaktır. Herkesin kötü psikolojiden uzaklaşması normal hayat rutinlerine dönmesi ve ülkenin geleceği için büyük önem taşımaktadır. Uzaktan eğitim istemiyoruz!!

Mesajı Gönderen: Sınıf Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi


Bölümümün zorluğundan dolayı online derste başarılı olacağımızı düşünmüyorum. Sınavlar uzaktan olduğu zaman da çalışan ve çalışmayan öğrenci ayırt edilmiyor. Online eğitimde iletişim kopukluğu yaşanıyor.

Mesajı Gönderen: Fransız Dili ve Edebiyatı 1. sınıf öğrencisi


Bir çok üniversite şu an hibrit kararı veriyor en azından böyle bir karar alınabilir uzaktan eğitimin bize kattığı hiç bir şey yok en kısa zamanda sesimizi duyarlarsa çok mutlu oluruz.

Mesajı Gönderen: Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi


4 senelik üniversite hayatımı 2 sene okumuş olarak biteceğim. Online ders değil yüz yüze eğitim istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Gizem Cömertoğlu


Hemşirelik 2. sınıfım ve üniversite hayatı, online eğitimin yetersizliği vs. her şeyi bir kenara bırakın: Biz mezun olduğumuzda insan hayatına dokunacağız. Klinik uygulamalarda göreceğimiz her bir vaka, yapacağımız her bir uygulama ve hastanedeki sağlık çalışanlarından edineceğimiz her bir bilgi çok değerli. Bunun üzerimizde vicdani yönden ciddi bir sorumluluğu var lütfen, rica ediyoruz.

Mesajı Gönderen: Hemşirelik 2. sınıf öğrencisi


Pandemi döneminde zorunlu olarak uzaktan eğitime yeterince maruz kaldık.Yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey tutamaz. Geleceğimiz için online eğitim istemiyoruz. Depremden dolayı hepimiz yeterince üzgünüz. Fakat kyk yurtları çözüm değil. Bir an önce bu karardan dönülmesi gerekiyor. Ertelensin ama Online yapılmasın!

Mesajı Gönderen: Endüstri Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi


Öğrenciler, sorumlusu olmadığı yıkımın bedelini; eğitim haklarından feragat ederek ödeyecek değillerdir. Pamukkale Üniversitesi bünyesindeki tüm akademisyen, öğrenci ve topluluklar alınan uzaktan eğitim kararının karşısında konuşlanmalı; bireylerin sahip oldukları ideolojiler arasındaki keskin çizgiler, en azından ortak meram çözülene kadar silikleşmeli ve birliktelik sağlanmalıdır. Zaman, buyurgan tavırlara boyun bükmek zamanı değil; haksızlıklar karşısında dik durmak zamanıdır. Dayanışma yaşatır!

Mesajı Gönderen: Alparslan Büyükçekiç / Psikoloji 2. sınıf öğrencisi


Öncelikle depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Okulların online olmadığını üniversiteye hazırlanırken zaten gördük ısrarla niye online eğitim dediklerini anlamış değilim ayrıca bundan bir ay sonra festivaller konserler başladığında ne olucak bizi boşu boşuna mağdur etmeyin ve dersleri yüz yüze yapın.

Mesajı Gönderen: İngilizce Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi


Ben mimarlık 1. Sınıf öğrencisi olarak kesinlikle online eğitim istemiyorum doğrusunu söylemek gerekirse yatağımda yatıp derslere girerek mimar olamam eğer olursam bu online ders dönemi son kez yaşanmamış olur nice deprem felaketlerine şahit oluruz. Ben daha meslek bilincime yeni yeni ulaşmak üzereydim bir anda bunu yapmanız gerçekten çok üzücü herkesin dediği gibi benim de 1 yıllık kontratım var mağdur olmak istemiyorum istemiyoruz.

Mesajı Gönderen: Mimarlık ve Tasarım 1. sınıf öğrencisi


Bende utf 4.sınıf öğrencisiyim, hazırlığın son dönemini ve 2. Sınıfı uzaktan bitirdim hiçbir şekilde verim alınamadığını düşünüyorum, hakkıyla not tutup ders çalıştım fakat gruplar vasıtasıyla çoğu kişi kopyalar sayesinde anı kurtardı. Hem internet bağlantı problemleri hem verimsizlik kesinlikle moral bozuyor. Pandemi dönemi gibi evlere kapanmak istemiyorum. Hiç yoktan ve en azından hibrite razıyım. Okullar açılsın…

Mesajı Gönderen: Nazife Musaoğlu / Uluslararası Ticaret ve Finans 4. sınıf öğrencisi


Evet çok kötü şeyler yaşadık, hepimizin içi parçalanıyor ama hayat devam ediyor. Gerekirse bir erteleme olsun ama eğitimi arka plana atmak gibi bir şey söz konusu olmasın. Online eğitimi en iyi biz öğrenciler ve öğretmenlerimiz biliyor. Ne kadar verimsiz olduğunu ne kadar altyapı konusunda eksikliklerimiz olduğunu gördük. Öğrencilere bel bağlayan işletmeler de var. Online eğitim domino etkisi yaratıp onlarca farklı sektöre zarar veriyor. Uzaktan eğitime diğer milyonlarca arkadaşım gibi ben de karşıyım.


PAÜ öğrencileri olarak uzaktan eğitim istemiyoruz eğer yüz yüze yapılamıyorsa en azından hibrit eğitim sistemi istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Makina Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi


Gerek özel yurtlarda gerek apartlarda kalan öğrenciler yıllık sözleşmeler imzaladıkları için mağdur oluyorlar. Son sınıfım, ben öğretmenlerimle birebir iletişim halinde olmak istiyorum gerek ders gerek ders dışı mesleki hayatımla ilgili konuşabilmek istiyorum. Psikolojik ve mental açıdan ögretmenlerimiz ve arkadaşlarımızla bir arada olmaya ihtiyacımız var. Uzaktan çok etkili olmuyor malesef çünkü herkesin imkanları elverişli değil ben de dahil. Neden üniversitemiz öğrencilerinin fikirlerini önemsemiyor, bizlere kulak vermiyor anlamış değilim. En azından mağduriyeti bir nebze olsun azaltabilmek için hibrit sisteme geçilmesi kanaatindeyim.

Mesajı Gönderen: Maliye Bölümü 4. sınıf öğrencisi


Uzaktan eğitim kararını kesinlikle desteklemiyorum. 3. sınıfa gidiyor olmama karşın yalnızca 1 yıl yüyüze eğitim görme şansım oldu; bu bile başlı başına ülkemizdeki eğitim sisteminin nasıl bir vahametin içine düştüğünü görmek için yeterlidir. Yurtların depremzedelere açılması gerekçe gösterilerek alınan bu karar hem öğrencileri hem de depremzedeleri mağdur etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Yurtlar depremzedelere uygun alanlar değildir, öğrenciler bile zor bela yurtlarda yaşamaya çalışıyorken, aileler için bu düşünülemez bile. Devletin acilen kamuya ait sosyal tesis-leri depremzedelere açması, ülkemizde bulunan binlerce otel ve boş konutu göz önünde bulundurarak depremzedeleri onlar için daha rahat olacak alanlara yerleştirmesi gerekir. Aksi hâlde bundan birkaç ay sonra depremzedeler aileleri ile yurtların yaşam koşullarına uyum sağlayamadığı için kendileri çıkmak zorunda kalacak, daha çok mağdur olacaklardır. Tüm bunlar sonucunda; hibrit eğitime geçmenin en mantıklısı olacağını düşünüyorum. Hâli hazırda birkaç üniversite bu kararı aldı ve derslere başlama tarihlerini ilan ettiler, bu kararı bizim üniversitemiz de almalıdır. Depremzedeler aşamalı olarak yerleştirilebilir, bu süreçte biz yurtta kalmayan, evi olan öğrenciler olarak arkadaşlarımızı evlerimizde, yurtlarına yerleşene kadar misafir edebiliriz. Bu süreci atlatmanın birçok yolu, çözümü var fakat akla en son gelecek olan uzaktan eğitimi kabul etmemiz mümkün değil. Bu kararın mahiyeti birkaç yıl içinde ağır sonuçlarla karşımıza çıkmadan acilen tekrar değerlendirilmelidir.

Mesajı Gönderen: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3. sınıf öğrencisi


Hemşirelik 3. sınıf öğrencisi olarak derslerinin yüz yüze olmasını istiyorum. Çünkü pandemide dolayı online derslerimiz verimsiz geçti ve hala o dersleri toparlayamazken tekrardan önemli derslerin olduğu dönemde uzaktan olmasını istemiyorum . Ayrıyetten hemşirelik bölümü uygulamalı bir bölüm, bilgilerimizin üzerine koyacakken uzaktan olması bildiklerimizi de unutacağımızı düşünüyorum. Ve depremzede arkadaşlarımız için de ayrı değerlendirilmesini istiyorum çünkü onların uzaktan da olsa yüz yüze de olsa şu durumda eğitim ikinci planda şu an onların derdi yaşamak . Tahmini olarak sınıftan 50 kişinin etkilendiği geri kalan 150 kişinin etkilenmediği de bir gerçek. 150 kişiye yazık etmemeliyiz. Ve şöyle bir durumda var ki Denizli Pamukkale üniversitesi Hastanesine de depremzedeler geliyor öğrencilerin de onlar için faydalı olacağını düşünüyorum en azından gidip konuşsak ya da hemşireler için hastanede yardım etsek bile bizim için ve onlar için de iyi olacağını düşünüyorum. Lütfen bizi harcamayın.

Mesajı Gönderen: Hemşirelik 3. sınıf öğrencisi


Depremzede olan her bir aileye öncelik başsağlığı sonrasında geçmiş olsunlarımı iletirim. Bende deprem bölgesinde yaşayan depremden etkilenen bir ailede yaşıyorum. Adana’da ailem ile birlikte depremden yeterince etkilenmiş bulunmaktayım. Eğitimin de elimizden alınıp online olarak verilmesi sadece psikolojik çöküntü değil üzerine eğitimde de çöküntüye sebebiyet olacak. Eksik ya da yarım eğitim istemiyoruz psikolojik olarak bile güçlü eğitim de kalmak istiyoruz. Yüz yüze veya hibrit eğitim istiyoruz ama sadece online istemiyoruz. Sesimizi lütfen bir kereliğine dahi olsa duyun.

Mesajı Gönderen: Kimya Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi


Lisenin belli bir dönemini uzaktan eğitimle almış biri olarak aynı zorlukları ve verimsizliği üniversitede yaşamak istemiyorum. Bizim evlere, ekranlara değil kampüse, arkadaşlarımıza, hocalarımıza ihtiyacımız var. Birliğin dayanışmanın böyle önemli ve gerekli olduğu zamanlarda bizi birbirimizden ayırmayın. Atatürk’ün de dediği gibi “geleceğin güvencesi sağlam temellere dayalı bir eğitimle sağlanır“ o yüzden eğitim gerekirse bir ay ertelensin ama yüz yüze olsun.

Mesajı Gönderen: Ece Ünlü / Sosyoloji 1. sınıf öğrencisi


Bu zor dönemde mental sağlığımıza en iyi gelecek olan şeyi yani okulumuzu arkadaşlarımızı geri istiyorum. Online eğitim mağduru olmak istemiyorum. Okulumu geri istiyorum.

Mesajı Gönderen: Sosyoloji 1. sınıf öğrencisi


Lise eğitimimiz zaten online bir şekilde geçti ve biz bir şeyler öğrenemedik üniversite egitimimin temeli aynı şekilde olmasını istemiyoruz. En azından hibrit olmasını istiyoruz.

Mesajı Gönderen: Sosyoloji 1. sınıf öğrencisi


Öncelikle depremde şehit olan tüm vatandaşlarımızın mekanı cennet olsun başımız sağolsun.
Savaş dönemlerinde bile eğitimin önemini bilip maarif kongresini toplayan atalarımızın torunları olarak eğitimin bu hâle geldiğini görmek çok üzücü. Uzaktan eğitim ile zaten tartışma konusu olan eğitim kalitemizi düşürülmesi başta öğrencinin her türlü gelişimi olmak üzere ülkenin gelişimini yavaşlatmak hatta durdurmak uzaktan eğitimin başlıca etkileri arasında sayabiliriz. En çok okul kapatan 3 ülkeden biriyiz maalesef her konuda ülkenin ve milletimizin geleceğini şekillendiren eğitimin yüz yüze olması en doğrusu olacaktır. Teşekkür ederim.

Mesajı Gönderen: Turan Yediveran / Tıp Fakültesi Dönem 1 öğrencisi


Uzaktan eğitim istemiyoruz ve gereğinin yapılmasını, onca öğrencinin mağdur edilip eğitimden uzaklaştırılmamasını, ilk vazgeçilen şeyin eğitim olmamasını arz ederim.


Mesajlar geldikçe ekleme yapılacaktır.


Öğrenci Mesajları” bölümünde PAÜ öğrencilerinden gelen mesajları yayınlıyoruz. Sizlerde mesajlarınızı BURAYA tıklayarak ulaştırabilirsiniz.

6.5kTakipçi

8 YORUMLAR

    • Bende bir depremzede kurbanlarından biriyim ama arkadaşlara katılıyorum öğrenci olarak biz bile zor yurtlarda barınirken aileler yurtlarda barinamazlar herşeyi geçtim eğitimsizlik değilmi bizi bu duruma getiren daha çok eğitim vermek yerine eğitime ara verip uzaktan eğitim vermeye

  1. Ya a elinizi vijfaniniza koyun koyun Can kasap et derdinde ayıp ya ayıp küçük kıyamet yasaniyor tek derdiniz okulmu yarın biz ne olucagiz en kazda okumuş son sene olan binlerce genç öldü Allah biz kullarına ne verse hak ediyoruz ya vallahi

    • Üniversite’nin açılmasını istemekle yazdığınız şeyi bağdaştıramdım ama benim yakın arkadaşım deprem mağduru bu çocuk nasıl girecek online derse peki buna cevap verir misiniz ayrıca üni nin açılması onlar için de iyi olur kafaları meşgul olur çünkü

  2. Niçin neden şimdi bu zamanda sizde vijdan yokmu bu toprakların sahibi yahudi Ermeni Yunan Rum gayrimüslimler değildir bu topraklarda 72.5 milletten ulus ümmet yaşar gençleri her zaman kullanabileceğini bilen haçlı batı ve etki algı ajanlarına itibar etmeyin bu topraklar bizim bu fitne karşısında bir olma zamanı özellikle sol CHP zilletin çoçuklarına oyun oynayan kendilerini siyasi parti görünüm lü yıkım ekibi bu topraklara huzuru bozmak için herşeyimi yapıyor para karşılığı kendi beynini kiraya vermiş gençler 2023 çok büyük fırsattır artık o tasmaları kopartaçağız eski sömürü düzenini kıraçağımız tap bağımsızlık için İngiliz kraliyet boyunfuruğunu çökerteçeğiz ve gençlik Bizim Önür ve. Şerefimiz geleçeğimizdir bu toprakları sen yöneteçrksin bu tüzaklara kanmayın yalan hırsızlık yuvası idolojik etki algı ajanlarını devletime söyliyerek sende katkıda bulun ve bu bir kıyamet afedidir sende bu afette katkı yap ve bu oyunları bozalım şimdi uyan kardeşliğimiz daim olsun geleçeğin bakanları devletinin yönetiçileri gençliğe inanıyor güveniyoruz birlikten güç doğar sen güçlü olki biz halk olarak arkanızdan gelelim Türkiye’nin ümüdü ümüt ümit olsun not bu isimler yorum yapmış gerçekmi bilinmez pot hesaplardır

  3. Arkadaşlar depremin sorumlusu doğayı katledip rant sermaye ve falan uğruna yok edip yerleşime uygun olmayan yerlere evler yapanlardır! Biz öğrencileri her olayda mağdur etmekten başka birşey bilmiyorlar, eğitim yüzyüze olmalıdır depremzede öğrencilerin toparlanabilmesi psikolojik açıdan iyi hissedebilmesi için, son olarak deprem doğal bir süreçtir, önlenebilir doğal bir afettir.
    Deprem değil, kapitalizm öldürür!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz