PAÜ Hastanesinde ilk SMA hastasına tedavi başlandı

Yayınlanma:09 Mayıs 2023 19:58 Güncelleme:26 Mayıs 2023 15:57

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Kliniği bünyesinde kurulan SMA Hastaları Tedavi Merkezi’nde SMA tanısı olan ilk hastaya tedavi başlatılarak bir ilke imza atıldı.

PAÜ Hastanesi Çocuk Nöroloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Olcay Güngör, ‘‘SMA Hastaları Tedavi Merkezi Ünitesi’’ kurulumu ve onayının gerçekleştiğini belirterek, SMA hastası tanı ve takibi yapılan ünitede, ilk SMA hastanın tedavisinin de verildiğini kaydetti. Güngör, “Böylece ilimizdeki ve çevre illerden kabul ettiğimiz hastalarımızın tanı aşamasından sonraki süreçte tedavilerinin de hastanemizde yapılıyor olması hem hastalar hem hastanemiz için oldukça sevindiricidir” dedi.

Doç. Dr. Güngör, SMA hastalığı ve tedavisi hakkında şunları söyledi: “Spinal Musküler Atrofi, yani SMA; sinir hücrelerini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. İlerleyici bir kas hastalığı olup istemli kasların erimesine yol açmaktadır. Dünyada her 10 bin doğumda bir, Türkiye’de ise 6 bin doğumda bir görülmektedir. Erken tanı, tedavi süreci için son derece önemlidir. Bu nedenle tedaviye ne kadar erken başlanırsa yanıt o kadar iyi olacaktır. SMA’nın 4 tipi olup; en ağır seyreden tipi SMA Tip 1’dir. Hastalık 6 aya kadar bulgularını göstermektedir. Bazı hastalarda belirtiler doğum öncesi dönemde de başlayabilmektedir. SMA Tip 1 hastası bebeklerin büyük çoğunluğunun baş kontrolünde gecikme, kol ve bacak hareketlerinde zayıflık görülmektedir. Desteksiz oturamadıkları gibi yutma ve emme gibi temel becerileri de kazanamayabilirler. Solunum kaslarının etkilenmesi, öksürmede güçlük ve solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle solunum desteğine ihtiyaç duyabilirler. Hastaların büyük çoğunluğundaki tedavisiz yaşam süresi ortalama iki yaştır.

Sağlık Bakanlığının son uygulamaları sonrasında; evlilik öncesi ebeveynlerde ve doğum sonrası bebekte tarama testleri rutin olarak yapılmaktadır. Bu sayede erken tanı ve tedavi şansı artmış durumdadır. Ayrıca Sağlık Bakanlığı 2017 yılından itibaren tüm hastaların tanı ve tedavi aşamasında ücretsiz olarak Nursinersen sodyum (Spinraza) tedavisini karşılamaktadır.

Rektör Yardımcısı ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Yüksel ise SMA tedavisi için bölgede başka illere gitmek zorunda kalmayacak olan çocuklar için ve hastanede merkez ünitenin açılmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz