Yayınlanma:28 Temmuz 2023 12:49 Güncelleme:29 Ağustos 2023 20:07

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörlüğü ve Yeşilyayla Kesici Aletler Madeni Eşya ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

PAÜ Rektörlüğünde düzenlenen protokol imza programında Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve Yeşilyayla Kesici Aletler Madeni Eşya ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi adına Ömer Pirge protokol tarafları olarak imza attı.

İmzalanan protokol kapsamında; PAÜ Serinhisar Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) bulunan Bıçakçılık ve El Aletleri Üretim Teknolojisi Programında öğrenim gören öğrencilerin ‘İş Yerinde Mesleki Eğitim’ uygulama dersinin alınması, yaz stajı ya da isteğe bağlı /gönüllü staj imkânı, işyerinin imkânları dâhilinde bilimsel ve akademik çalışmalara destek sağlanması, işyerine teknik gezi imkanının sağlanması, eğitim materyali ve uygulamalı eğitim için alan desteğinde bulunma, eğitim atölyesi kurulum desteği sağlanacak.

Gerçekleşen protokol ile ilgili Yeşilyayla Kesici Aletler Madeni Eşya ve İnşaat Sanayi Ticaret Limited Şirketi adına Ömer Pirge şunları ifade etti: “Pamukkale Üniversitesi ile böyle bir iş birliğine imza atmaktan dolayı çok mutluyuz. Bizler de yurt dışında daha önceden gördüğümüz yaygın mesleki pratik eğitim konusunda Ülkemize model olabilmeyi hedefledik. Pamukkale Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere Üniversite Yönetimize iş başı meslek eğitimine verdikleri önem ve bıçakçılık teknolojisi alanında bizlerle yaptıkları iş birliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.”

Rektör Kutluhan: Bıçakçılık alanında tecrübesi yüksek olarak mezun olacaklar”

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yapılan protokol ile ilgili şunları kaydetti: “Üniversite yönetimi olarak üniversite-sanayi iş birliğine yönelik önemli projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu sebeple oldukça mutluyuz. ‘Üniversite Hayatın Rehberidir’ sloganı ile çıktığımız yolda gerek öğrencilerimizin nitelikli öğretim elemanlarımızdan aldıkları teorik eğitimi sanayi uygulamaları ile pekiştirmek gerekse sanayinin yaşadığı sorunlarda Pamukkale Üniversitesi’nin yanlarında olduğunu göstermek için bu türden çalışmalarımız devam edecek. Bildiği üzere Serinhisar ilçemizin mahallelerinden birisi olan Yatağan, bıçakçılık alanında Türkiye’de oldukça önlemli bir konumda. Üniversitemizin 30. yıl etkinlikleri kapsamında ağırladığımız sayın YÖK Başkanı’mıza Geleneksel El Sanatları Sergisi’nde Yatağan bıçakçılığının örneklerini gösterme fırsatı bulduk ve bıçakçılık programımızı da Serinhisar Meslek Yüksekokulumuza kazandırdık. Buradan mezun olacak öğrencilerimiz imzaladığımız bu protokol ile geleneksel el sanatlarımızdan biri olan ve gelecek nesillere aktarılmasının gerekliliğine inandığımız bıçakçılık alanında teorik bileğilerin yanında çok daha tecrübesi yüksek olarak mezun olacaktır. Aynı zamanda bu bölgede üretim yapan tesislerimizin de gelişimlerinde Serinhisar MYO öğretim elemanlarımız vasıtası ile katkı sunmak istiyoruz. Protokolün gerek üniversitemize gerek firmamıza gerekse bıçakçılık sektörünün gelişimi adına hayırlı olmasını diliyorum.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz