paü dumansız kampüs

Yayınlanma:23 Kasım 2023 19:36 Güncelleme:08 Aralık 2023 19:49

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında Dünya’da ve Türkiye’de Tütün Kontrolü ve Dumansız Kampüs Uygulamaları adlı bir sempozyum gerçekleştirildi.

PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen sempozyuma Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmaları ile devam eden programda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel konuşmalarını yaptı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Akalın: “Her türlü bağımlılıkla mücadelenin son derece önemli”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Durmuş Akalın yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Cumhuriyet’in 100. yılında böyle bir etkinliği düzenledikleri için düzenleme kurulundan Burhan Hocama ve bu davete icap edip gelen bütün misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutluyoruz ve 100 yıllık hikâyemize baktığımızda bundan önceki yıllarda gerçekten büyük mücadelelerin sonucunda yurt edindiğimiz, vatan olarak bugün kabul ettiğimiz Türkiye’ye sahip olduk. Bu süreç içerisinde kendim de bir sosyal bilimci olarak insanın ne kadar kıymetli olduğunu, yeni Türkiye kurulurken, yapılan mücadele devam ederken yaşadık, gördük ve şimdi de anlatıyoruz. İnsanı korumak gerekir, insanı her açıdan korumak gerekir. Eğitmek, bilinçlendirmek ve bu ülkeye bir katma değer kazandırabilmek gerekir. Onun hiç her türlü mücadele, insana her türlü zarar veren, bağımlılık yaratan her unsurla mücadele 100 yıl önce bu ülkenin, bu toprakların kurulmasındaki mücadele kadar önemlidir. Çünkü bizim sağlıklı bireylere ve sağlıklı topluma, dünyayla yarışabilecek insanlara ihtiyacımız var. Bu kapsamda da her türlü bağımlılıkla mücadelenin son derece önemli olduğunu ve bu kapsamda da Türkiye’nin epeyce bir yol aldığını Pamukkale Üniversite olarak da bizlerin bu sorumluluğun farkında olduğunu söylemek isterim. Bütün birimlerimizde dumansız hava sahası ile ilgili gerekli hazırlıkları yaptık ve çeşitli kampüs girişlerinde, bina girişlerinde, yüksekokul girişlerinde çeşitli alanlar oluşturarak sigara içilmeyecek alanları tespit ettik. Bunun dışında Rektörlük binası önünde başlayarak sigara içilebilecek biraz binanın dışında üzeri muhafazalı alanlar oluşturarak sigara içmeyi bir keyif olmaktan, tütün kullanımını bir eğlence unsuru olmaktan çıkartarak onun zararlı olduğunu, içerken de, o işi yaparken o mesafeyi kat ederek, o alandan uzaklaştırarak görünürlüğü de ortadan kaldırmak için ve öğrencilerimizi de bu konuda bilinçlendirmek üzere Pamukkale Üniversitesi olarak çalışmalarımız devam etmekte. Başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ahmet Kutluhan olmak üzere bütün idari birimlerimiz sorumluların farkında ve bu konuda da gerekli tedbirleri ivedilikle almak için ve daha bunun ötesinde neler yapılabilir, bu farkındalığı arttırmak için neler yapılabilir noktasında da zaman zaman bir araya geldiğimizde istişarelerimiz ve neler yapabileceğimize dair fikir alışverişlerimiz devam etmektedir. Sevgili katılımcılar, buraya kadar geldiğiniz için hepinize tekrardan çok teşekkür ederim. Sempozyumun hayırlı bir şekilde, güzel bir şekilde geçmesini temenni ediyorum, başarılar diliyorum.”

Dekan Prof. Dr. Özdel: “Hem tütün hem diğer bağımlılık ajanlarıyla mücadelenin arttırılması toplumun gelişmişlik düzeyinin arttırılması ile mümkün olacak”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman İsmail Özdel yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Artık bu ülkede, bu toplumda tütünün yeri olmadığını bu salonlarda gösterebilmek en büyük amaçlarımızdan biridir. Bu sempozyumun düzenlenmesinde katkılarından dolayı öncelikle Nurhan Hocamıza ve düzenleme kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Ben de Rektör Yardımcımıza katılıyorum epeyce mesafe kat ettik ama galiba kat etmemiz gereken daha çok mesafe var. Çünkü bağımlılık yapan ajanların ben de bir psikiyatrist olarak kongrelerimde bağımlılık ajanlarının hem toplumda ülkemizde hem de dünyada çok ciddi bir artış gösterdiğini konuşuyoruz. Çözüm yolları arıyoruz. Umuyorum ki, bu hem tütün hem diğer bağımlılık ajanlarıyla mücadelenin arttırılması toplumun gelişmişlik düzeyinin arttırılması ile mümkün olacak. Yani bizim motivasyon düzeyimizi biraz daha yükseltmemiz gerekiyor ki bunlarla baş edebilelim. Çünkü bizler biliyoruz ki bu bağımlılık ajanları aslında bizi en ilkel dönemlere (anne sütü ile ilişki kurduğumuz dönemlere) götüren ajanlardır. Bizi aslında gelişmekten alıkoyan ajanlar. Bunlarla mücadele etmemiz çok önemlidir.”

Açılış konuşmalarının ardından Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Altınışık Ergur’un oturum başkanlığını yaptığı sempozyumun ilk oturumu olan “Tütünle Mücadelede Ulusal ve Uluslararası Bütünlük” başlıklı oturum; Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Direktörü, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toker Ergüder “Dumansız Kampüs Uygulamaları: Üniversite Öğrencilerinde Tütün Kontrolünde Farkındalık Oluşturmak” başlıklı sunumu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazım Bilir, “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye’de Tütün Kontrolü” başlıklı sunumu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe “Başarılı Tütün Kontrol Programları ve Uluslararası Politika Önerileri” başlıklı sunumu ile gerçekleştirildi.

Sempozyumun diğer oturumları ise Yeşilay Bilim Kurulu Üyesi, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Sezer “ Dünya’da ve Türkiye’de Tütün Kontolü” başlıklı sunumu, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurhan Meydan Acımış “Pamukkale Üniversitesi’nin Kuruluşundan Bu Yana Tütün Mücadelesinde Bilimsel Dönüm Noktaları” adlı sunumu, Adana İl Sağlık Müdürlüğü Uz. Dr. Nureddin Özdener “Tütün Kontrolü Okuryazarlığı Cumhuriyetin 101. Yılında Nasıl Bir Liderlik?” başlıklı sunumu, Adana İl Sağlık Müdürlüğü Uz. Dr. Olga Özdener “Cumhuriyetin 101. Yılı: Sigara Bırakma Uygulamalarına Yaklaşım” başlıklı sunumu, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Tütün ve Bağımlılık Yapıcı Madde Kontrol Birimi’nden Metin Ece “4207 Yasa ve Denizli İl Sağlık Müdürlüğüne Tütünle Mücadelede Alınan Yollar” başlıklı sunumları ile devam etti.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz