Yayınlanma:08 Aralık 2023 19:18 Güncelleme:16 Aralık 2023 16:37

Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (DSHMYO) Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı öğretim elemanlarının düzenlediği ‘‘Küçük Parametreler Ne Kadar Büyük Veriler Oluşturabilir?’’ adlı bir söyleşi gerçekleştirildi.

DSHMYO’da düzenlenen ‘‘Küçük Parametreler Ne Kadar Büyük Veriler Oluşturabilir?’’ adlı bir söyleşinin konuk konuşmacısı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan Biyolog Semra Uğur oldu.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programı öğrencileriyle buluşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Biyoinformatik Ana Bilim Dalı’nda doktorasına devam eden Biyolog Semra Uğur, çalıştıkları alanın etkilerinden bahsetti. Biyolog Uğur, eldesine katkıda bulunduğu vücut sıvılarından ve dokularından tahlili yapılan belirteçlerin hastalıkların mekanizmasını anlamada büyük öneme sahip olduğu, elde edilen verilerle oluşan bulguların kişiselleştirilmiş tedavi planlarında ve potansiyel sağlık sorunlarının erken belirlenmesinde yardımcı olacağının büyük önemine dikkat çekti. Ayrıca çalışmalarında tahlilleri yaparken dikkat edilen ufacık bir değişikliğin bile kişilerin hayatını kolaylaştırmada büyük katkısı olduğunu sadece bununla kalmayıp doğru analizin daha sonra doğru verilerin ve doğru tedavi planlarının oluşmasını sağladığından ve mesleklerinin öneminden bahsetti.

Söyleşi programının sonunda öğrencilerden gelen sorular cevaplandı ve konuşmacıya teşekkür belgesi takdim edildi.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz