Yayınlanma:02 Ocak 2024 15:30 Güncelleme:19 Ocak 2024 21:33

Bugün, 6 yıl sonra 50 binin üzerinde öğrencisine ve 7 bine yakın idari ve akademik personeline yeniden hizmet verecek olan PAÜ Yemekhanesi sessiz sedasız açılırken ,6 yıl önce yemekhanenin devre dışarı bırakılması nedeniyle ortaya çıkan 500 milyon liranın üstündeki bir kamu zararına neden olanlar hakkında da işlem yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Pamukkale Üniversitesi’nin tam teşekküllü yemekhanesini 6 yıl önce ‘kadro sıkıntıları ile sağlığa aykırı yağ kullanıldı’ bahanesiyle kapatarak, hem mevcut personeli atıl duruma düşürüp, hem milyonlar harcanarak devreye alınan yemekhaneyi ortadan kaldırarak hem de yapılan yemek ihaleleriyle yemek maliyetini yükselterek üniversiteyi 500 milyon lirayı aşkın zarara uğrattığı iddia edilen önceki dönem Rektörü Hüseyin Bağ yönetimiyle ilgili yasal bir soruşturma sürecinin başlatılıp, başlatılmayacağı tartışılmaya başlandı.

YENİDEN İNŞA EDİLDİ VE HİZMETE SUNULDU…

6 Yıl önce kapatılan PAÜ Yemekhanesi, yaklaşık 5 milyon tl harcanarak yeniden inşa edildi. PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan’ın talimatıyla başlatılan yemek hane yapım işi, geçtiğimiz hafta içinde tamamlandı ve deneme üretimine geçildi.

PAÜ’yü 6 Yıldır 500 Milyon Liranın Üzerinde Zarara Uğratan Zihniyetten Kim Hesap Soracak…
.

Bugün itibariyle (2 ocak 2024) aktif hizmete yeniden başlayan Pamukkale Üniversitesi Yemekhanesi’nin 6 yıldır sadece garsonluğa mahkum edilmiş profesyonel kadrosu ise yeniden işbaşı yaptı.

BU YEMEKHANE NEDEN KAPATILMIŞTI?

PROF. DR. HÜSEYİN BAĞ/ÖNCEKİ DÖNEM PAÜ REKTÖRÜ

Dönemin Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve yönetimi, kendi denetimi ve sorumluluğunda bulunan bazı kadro sıkıntılarını ve gıda yönetmeliğine aykırı ürünlerin kullanımı gibi gerekçeleri ileri sürerek, büyük paralar harcanarak yapılmış PAÜ Yemekhanesini kapatmış, alt yapısını paramparça ettirilmiş, kullanılan bazı malzemeler depolarda çürümeye terkedilmiş ve çalışan kadroları ise atıl bir çok görevde değerlendirmeye çalışılmıştı.

TOPLAM KAMU ZARARI 500 MİLYON LİRAYI AŞMIŞ…

Pamukkale Üniversitesi 18 Mayıs 2018 tarihinde yemek hizmetinin dışarıdan alınmasına kadar merkez yemekhanesi %90 oranında öğrenci ve personele kendi personeli ile yemek üreterek yemek hizmeti sunan nadir kurumlardandı.

Ancak Pamukkale Üniversitesi kendi üretim hizmetinin sonlandırılması, yemek hizmetinin dışarıdan alınması bu faydalanma oranını %10’lara kadar düşürdü.

PAÜ’yü 6 Yıldır 500 Milyon Liranın Üzerinde Zarara Uğratan Zihniyetten Kim Hesap Soracak…
PAÜ’yü 6 Yıldır 500 Milyon Liranın Üzerinde Zarara Uğratan Zihniyetten Kim Hesap Soracak?…

Ülke genelindeki örnek üniversite yemekhanelerinden birine sahip olan Pamukkale Üniversitesi’nin mutfağı, değişik düzenlemeler yapılarak parçalara bölünmüş, davlumbazları sökülmüş, havalandırma sistemleri zarar görmüş, giderleri betonla kapatılmış, pişirme malzemeleri dağıtılmış, kalan malzemeler depolarda yıllar içinde çürümüş ve kullanılamaz hale getirilmişti.

100’ün üzerinde merkez yemekhane personeli atıl tutularak sadece yemek servisi yaptırılmış, geçen yaklaşık 6 yılda mevcut atıl personele maaş ödenmeye devam edilmiş, yetişmiş kalifiye iş gücüne sahip aşçısından mutfak destek personeline kadar profesyonel ekip, sadece hazır gelen yemeği servis etme hizmetiyle sınırlandırılmak zorunda kalınmıştır.

Geçen yaklaşık altı yıllık süre zarfında Pamukkale Üniversitesi aralık 2023 tarihi güncel tutarlarıyla yaklaşık 400 milyona yakın işçi gideri, dışarıdan sağlanan yemek hizmetinin üniversiteye fazladan getirdiği yaklaşık 150 milyon liralık  yük ve sürdürülmesi imkansız olan bu hizmetin geri döndürülmesi için ise 5 milyon lirayı bulan tadilatı ve bakımı giderleri de eklendiğinde 6 yıllık kaybın ve kamunun uğratıldığı zararın yaklaşık olarak 500 milyon lirayı aştığı iddia edildi.

—————-

PROF. DR. AHMET KUTLUHAN/PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ

ŞİFRE HABER DİYOR Kİ…

Sayın Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan…

PAÜ Rektörü olarak göreve geldiğinizden bu yana, belki de yaptığınız en iyi işlerden biri de skandallara konu olan PAÜ Yemekhane olayını çözmek konusunda gösterdiğiniz yoğun çabanızdır.

Bu çaba, kısa süre içerisinde adeta eski yönetim tarafından sabote edilen ve üniversitenin yemek olayının maliyetini artıran sürecin sonuna gelinmesine ve yeniden PAÜ’nün kendi yemeğini kendisi yapan bir üniversite haline dönüşmesine vesile olmuştur.

Öncelikle başta siz olmak üzere, emeği geçen tüm yöneticilerinize ve çalışanlarınıza kamu adına teşekkür ediyoruz.

PAÜ’yü 6 Yıldır 500 Milyon Liranın Üzerinde Zarara Uğratan Zihniyetten Kim Hesap Soracak…
.

Ama sizden bir ricamız var Sayın Rektör Kutluhan!  Bununla kalmayın lütfen! Bir an önce 6 yıl boyunca üniversitenin kendi yemekhanesini ortadan kaldıran ve personelinin yarı kapasiteyle çalışmasına neden olup da PAÜ’yü, dolayısıyla 500 milyon liranın üzerinde kamuyu zarara uğrattıkları iddia edilen Eski Rektör Hüseyin Bağ ve yönetimindeki sorumlulardan da kamu hakkı adına hesap sormanızı bekliyoruz…

kaynak: www.sifrehaber.com

6.5kTakipçi

1 Yorum

  1. Yaptığınız naneleri örtmek için algı operasyonu yapmayınız madem yanlış idi niye şimdiye kadar beklediniz 4 yıldır görevdesiniz.Butun üniversiteler hizmet satın alıyor onlar da yanlış yapıyor sizmi doğru yapıyorsunuz .Haticeyi değil netiye gorecegiz yabancı uyruklu öğrenci meselesini niye gündeme getirmiyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz