paü mutfak manşet

Yayınlanma:09 Ocak 2024 20:30 Güncelleme:07 Şubat 2024 09:01

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, yemekhanede gazetecilerin sorularını yanıtladı. 6 yıl aradan sonra açılan mutfakta günde 4 bin 500 kişilik yemek hazırlandığını belirten Kutluhan, öğrencilere uygun fiyata ve daha lezzetli yemek sunduklarını söyledi. Öte yandan, yemek fiyatlarının önümüzdeki günlerde 20 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) taşeron firma aracılığıyla öğrencilere sunulan yemek hizmetini sonlandırdı. Kendi mutfak düzenini kuran PAÜ yine kendi aşçılarıyla öğrencilere uygun fiyata yemek sunmaya başladı. Yurt genelinde diğer üniversitelere kıyasla 15 TL’lik fiyatıyla daha uyguna öğrencilere yemek imkanı sağlıyor. Yemekhane de kurulan bant sistemi sayesinde ise 1 dakikada 22 öğrenci yemek alabiliyor.   

Daha önce bir arada bulunan fırın ile mutfak alanını ayırdıklarını ifade eden PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, daha hijyenik bir alanda yemek hazırlanması için gerekli altyapı çalışmalarını tamamladıklarını ifade etti. Gerekli çalışmalarından ardından yaklaşık 10 gün boyunca yemek çıkarılmayan yemekhanede üretim ve yemek kalitesinde gerekli kontrollerin ardından öğrencilere sunulduğu ifade edildi. Pandemi sürecini ve 6 Şubat depremlerinde kurumların kendi yemeklerinin yapmasının önemini hatırlatan Rektör Prof. Dr. Kutluhan, “Denizli’de inşallah olmaz ama bir deprem olduğunda yemek üretimini sağlayabilmeliyiz. Malatya bunu çok ciddi bir şekilde yaşadı. Malatya Üniversitesinin yemekhanesi sağlam kaldığı için günlük sabah-öğlen-akşam yemek çıkarıldı. Her bir öğün için 100 bin yemek çıkartıldı. Çok büyük bir katkısı oldu. İnşallah Denizli’miz böyle bir deprem yaşamaz ama dünyanın bin bir hali olduğu için biz öncelikle öğrencilerimize kaliteli ve ucuz yemeği çıkarmak ve üniversitemizdeki personeli de değerlendirmek istiyoruz. Bizim üniversitemizde aşçılarımız vardı onlar değişik yerlerde değerlendirilmişti. Onları da değerlendirmek ve öğrencilerimizi daha da mutlu etmek için bu yemekhaneyi tekrar düzenlemiş olduk” dedi.   

Yemekhane kapasitesine dair bilgiler paylaşan Rektör Kutluhan, şunları kaydetti;

“Hizmet alımı şeklinde yapılıyordu. Akköy’deki bir meslek lisesinden yemeğimizi alıyorduk. Onlarında bu yemekhanenin yapılmasında büyük katkısı var. Çünkü yeni Milli Eğitim Bakanımız öğrencilere yemek verilmesini istediği için İl Milli Eğitim Müdürümüz yılbaşına kadar bize müsaade etti. Bizde yemekhanemizi tamamladık. Şimdi biz öğrencimizin yemek sayısına göre burada hazırlığımızı yaptık. Bu hazırlık 15 bine tekabül edebilir ama şuanda mevcut şartlarda 4 bin- 4 bin 500 düşünüyoruz. 5 bin 500 rakamını ben bir defa yaşandığını gördüm. Biz yine 6 bin ile 8 bin arası burada yemek yenebileceğini öğrencimizin tercih edeceğini hesap ederek yola çıktık.”

“Şimdi ise okulun kendisi yapıyor daha da lezzetli”

Yemekhaneden memnuniyetini dile getiren Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencisi Ali Sezgin, “Yemekhane güzel. Genel anlamda memnunuz. Önceden başka bir şirket yapıyordu. Şimdi ise okul kendisi yapıyor. Daha lezzetli. Diğer üniversitelere kıyasla fiyat genel anlamda orta seviye diyebilirim. 15 lira iyi bir ücret. Üniversite ve yemekhaneden genel anlamda memnunum. Yemekleri lezzetli. Herhangi bir sıkıntımız yok. Bazı üniversitelerde çok kötü de çıkabiliyor, bizim yemekhanede ise kötü çıktığını daha şahit olmadım. Gayet güzel, lezzetli memnunuz” ifadelerini kullandı.

Müzik Fakültesinde okuduğunu ve birinci sınıf olduğunu ifade eden Nagehan Ten, “Bence fiyatlar çok çok uygun. Dışarda lokantalarda bu fiyata yemek bulamazsınız. Temiz, hijyen bakımından da gayet güzel. Ben çok beğenerek yiyorum. Her günde buradayım” şeklinde konuştu.

Öte yandan, üniversiteler tarafından alınan karar sonucunda 15 TL’den öğrenciye sunulan yemek fiyatlarının önümüzdeki günlerde 20 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz