Yayınlanma:19 Mart 2024 06:26 Güncelleme:19 Nisan 2024 20:47

Sağlık-İş üyesi işçiler, Pamukkale Üniversitesi Hastanelerinde çalışan 1023 4/D’li çalışan için eylem yaptı, ek protokol istedi.

“PAÜ işçinin hakkını ver, eşit işe eşit ücret, işçi ayrımına hayır, 4D’li taşeron değildir” dövizlerinin taşındığı eylemde Sağlık-İş Denizli Temsilcisi Zeki Kılıç basın açıklaması yaptı. Kılıç, ek protokol süresinde alınan cevaplar ve gelişmeler sonucunda buradaki 1023 tane 4/D’li çalışanın kendilerini değersiz hissetmelerine neden olduğunu belirterek şunları söyledi.

Beğenmiyorsanız istifa edin

“Zam oranları belli olduktan sonra hastanemizin ve rektörlükteki üst düzey yöneticileri ile görüşme sağladık. Görüşmeler esnasında bir üst düzey yöneticimiz “Beğenmiyorsanız istifa edin” demiştir. Bunun üzerine devletimizin makamını kullanarak işçiye bunu söylemesinin son derece yanlış olduğunu kendisine dile getirdik. Sonuçta oraya şahsi olay için değil 1023 kişiyi temsilen geldiğimizi kendilerine söyledik. Kimse devletimizin makamını kullanarak 4/D kadrosunda çalışanlarımızı hor göremez.” 

İş barışı bozulmaktadır

“Görüşme sebebimiz aynı çatı altında 2 farklı sözleşmeden dolayı oluşan ayrılıklar. Her yapılan işe saygımız sonsuz her iş çok değerli fakat hastanede çalışmanın daha zor olduğu aşikardır. Bu yüzden aramızdaki zam oranı ve çalışma saati eşitlenmesi gerekmektedir. Aynı kurumda aynı kadro da farklı iş kolundan dolayı yapılan sözleşmede rektörlük tarafında çalışanlar 40 saat çalışıp % 49 zam alırken hastane de çalışanlarımız 45 saat çalışıp % 32 zam alması kabul edilir bir durum değildir. Hastanede çalışan ve aynı işi yapan kişiler arasında saat farkı olduğu gibi aynı kurum altında çalışan işçiler arasında da saat farkı vardır ve bu durum iş barışını bozmaktadır.”

Meslek kodları düzeltilmeli

“Biz personel eksikliği sorunun 4/D personelin kanayan yarası meslek kodlarının doğru olmamasından dolayı olduğunu yıllardır söylememize rağmen düzeltme yapılmadı. Meslek kodları hem bizim hem de hastanemiz için önemli bir rol izlemektedir. Sebebi şudur ki teknik atölye, biyomedikal çalışanlarımızın meslek kodu sekreter olarak, hemşire, röntgen teknisyeni, laborant, acil tıp teknisyeni, paramedik gibi çalışanlarımızın  meslek kodları ise diğer sağlık personeli olarak geçmektedir. Ama çoğunluk meslek koduyla fiilen yaptığı iş uyuşmamaktadır.  Geçtiğimiz aylarda Denizli Devlet Hastanemizde gerçekleşen iş kazasının Allah Korusun burada da gerçekleşmesi sonucunda büyük sıkıntılara sebep olmasından korkuyoruz.”

Eşitlenmek istiyoruz

“Konuyu daha fazla uzatmadan isteklerimizin fazla olan şeyler olmadığını aynı kurumda aynı kadroya sahip olan arkadaşlarımızla eşitlenmek istiyoruz.  İnsanca yaşamak ve değerli hissetmek için bizim isteklerimiz şunlardır.

1)Rektörlükte çalışan arkadaşlarımız gibi haftalık çalışma saati 40 saat olması ve eşitlenmesi

2)Rektörlük çalışanlarımızın aldığı %49 zam oranıyla eşitlenmesi

3)Meslek kodlarımız en hızlı şekilde düzeltilmesi Dokuz eylül, Eskişehir, Kocaeli Üniversitesinde düzeltildiği gibi

4) Doğum sonrası 12 ay sonunda gece çalışması gerekmekte olan annenin 24 aya çıkarılması. Çünkü hastanemizde araştırma hastanesi olmasından dolayı araştırmalarda gösteriyor ki bir bebeğin 2 yaşa kadar anne sütü ile beslenmesinin ne kadar önemli olduğu ortadadır. Bu anneden çok bebek hakkıdır.”

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz