paü kalder

Yayınlanma:03 Nisan 2024 21:25 Güncelleme:01 Mayıs 2024 20:21

EFQM Modelini, Pamukkale Üniversitesi’nin benimsediğini ve yaşama geçireceğini simgeleyen Ulusal Kalite Hareketi İyi Niyet Bildirgesi Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ile Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar tarafından imzalandı.

Yenilikçi yaklaşımlar ve veriye dayalı bilgiyle elde edilen iç görüyü, etkin ilişki ağı ve tanımlanmış bir modeli kullanarak dünya genelinde bireylerin ve kuruluşların öğrenme ve gelişimlerini destekleyen kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olan EFQM Mükemmellik Tanıma Programı ile ‘Ulusal Kalite Hareketi’ne dahil olan Pamukkale Üniversitesi, KalDer ile birlikte imzaladığı iyi niyet protokolüyle ‘Kurumsal Olgunluk Seviyesi Belirleme’ adına ilk adımını attı.

KalDer Başkanı Yılmaz: “Üniversitemiz de bizimle birlikte artık bu yolda beraber”

Rektörlük Senato Salonu’nda yapılan imza töreninde konuşma yapan Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Bayraktar şunları dile getirdi: “Bugün burada çok özel günde biar aradayız. Pamukkale Üniversitesi’nin daveti üzerine buradayız. Denizli KalDer’e sahip çıktı, çok teşekkür ediyoruz. Pamukkale Üniversitesinde bu imzayı atarak bir adım daha atıyor. Yönetim sistemleri hemen hemen her on yılda bir dünyada değişen gerek ekonomik gerek siyasal gerekse sosyoekonomik nedenlerle değişiyor. Üniversitelerin de artık yavaş yavaş eğitim sistemleri değişiyor. Bütün bunlara ayak uydurmak için biz KalDer olarak Pamukkale Üniversitesi’nin her zaman yanındayız. Bizim ne farkımız var? KalDer olarak, tüm dünyayı, enerji ajansını, Davos’u, Birleşmiş Milletleri, diğer gündemleri de de takip ediyor, onlardan gündem oluşturuyor ve geleceğimizi şekillendirmek için kurumlara ve kuruluşlara rehberlik yapıyoruz. Pamukkale Üniversitesi’nin de artık yanındayız. Üniversitemiz de bizimle birlikte artık bu yolda beraber. Hayırlı uğurlu olsun.”

Rektör Kutluhan: Üniversitemizi daha kaliteli bir alana taşımış olacağız”

PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Bugün Ulusal Kalite Hareketi ile ilgili ‘İyi Niyet Bildirgesi’ni Üniversite olarak imzalamaktan çok mutlu ve gururluyuz. Üniversitemiz üç yıldır kalite üzerine çok yoğun çalışmalar yapmıştır. Bunun en önemli sebebi değiştirmiş olduğu misyon ve vizyonda gizlidir. ‘Üreten üniversite’ misyonu ile ‘Üniversite hayatın rehberi’ vizyonu ile yola çıkmıştır. Buradaki amacımız da şehirle bütünleşmektir. Biz şehirde olan hareketleri yakın takip ediyoruz. Şehir de bizi yakından takip ediyor. Birçok etkinliği, toplantıyı şehirle birlikte yapıyoruz. Buradaki kalite de şehirle buluşmamız da bizi ayrıca çok mutlu etmiştir. Şu anda sürdürülebilir bir kalitenin oluşturulmasında, sürdürülebilir enerjiden tutun da sürdürülebilir bir yerel hayatın kurulması için birçok dönüşüme ihtiyaç vardır. Bu dönüşümlere üniversite olarak takip etme güçlüğü malumunuzdur. Ama bir ulusal kalite hareketi çerçevesinde bizim bunları takip etmemiz çok kolay olacaktır. Kendilerinden yardım alacağız, onlar da bize bu konuda rehberlik edecek. Biz de üniversitemizi daha kaliteli bir alana taşımış olacağız. Biliyorsunuz dijital dönüşüm, yapay zekâ ve tam otomasyon dediğimiz tüm eğitim programı içerisinde yer alacak dönüşümü de Pamukkale Üniversitesi gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Yakın bir geçmişte, yine Yüksek Öğretim Kurulu kalite akreditasyonlarından geçmiş bulunmaktayız. Bizim kalite yönüyle herhangi bir eksiğimiz yok diye kendimize güvenirken, kendimizin denetlenmesi ve eksiklerimizin giderilmesini hem üniversitemiz adına iyi olacaktır hem de Denizli adına iyi olacaktır. Çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından iyi niyet bildirgesi imzalanarak günün anısına toplu fotoğraf çekildi. İmza töreninin ardından Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, YÖKAK Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında Üniversitemiz bünyesinde yapılan çalışmalarını KALDER Yönetim Kurulu Üyeleri ile paylaştı.

Ulusal Kalite Hareketi ve EFQM Modeli ile ilgili detaylı bilgi için Türkiye Kalite Derneği’nin (KalDer) resmi web sayfasını (www.kalder.org) ziyaret edebilirsiniz.

6.5kTakipçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz